Başbakan; ‘Bu ülke istemezükçülere kalmaz’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, meslek liselerinin önünü kapatmak isteyen bazı güçler bulunduğunu belirterek şöyle konuştu...

Partisinin Zeytinburnu İlçe kongresine katılan Başbakan Erdoğan, İmam Hatip Liseleri ve

Meslek Liselerine yönelik engelleme girişimlerine sert tepki göstererek yanlışın ergeç düzeltileceğini kaydetti. Erdoğan, “İstiyoruz ki meslek okulu, düz lise ayırmcılığı kalksın. Düz liseden meslek lisesine geçiş oluyor, fark dersleri vererek meslek liseli olabiliyor da, meslek lisesinden düz liseye geçiş niçin olamasın ya? Neden? Ona bu hakkı veriyorsun da öbürüne niye bu hakkı vermiyorsun. O bu ülkenin evladı değil mi? Yani istemiyorlar. Fark dersleri versin düz liseden mezun olsun. Ama bakıyorsun birileri ön kesmeye çalışıyor. Ya buna ideolojik yaklaşılır mı Allah aşkına?” şeklinde konuştu.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde insanların yüzde 70’inin Meslek Lisesi mezunu olduğunu Türkiye’de ise Meslek Liselerine geçiş olmadığını belirten Erdoğan, Türkiye’de eğitim görenlerin yüzde 30’unun meslek lisesinden mezun olduğuna işaret etti. Bunların da yüzde 3’ünün İmam Hatip Lisesinden mezun olduğunu belirten Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Büyütüyorlar, sanki bunların hepsi İmam Hatip mezunu…Yüzde 27’si imam hatip haricindeki meslek liseleri. Etmeyin ya. Adil olalım. Bu ülkede bana sanayide olanlar, ‘Ben tekstildeyim. Fakat bir sene boyunca ara elaman yetiştirme imkanım olmadı. Eğer tekstil meslek liseleri olursa oradan eleman alacağım.’ diyorlar. Ama meslek liseleri cazibesi ortadan kalkınca maalesef bu okullar boşalmaya başladı. Yakında belki de oralarda kimse okumayacak. Biz bun nasıl artırırız gayreti içerisindeyiz. TOBB ve diğer sivil toplum örgütleri bunların artmasından yana ama maalesef Türkiye’de kendine has bir güç varki onlar, ‘İstemezük’ diyorlar. İztemezük nereye kadar? Bu millet kararını er geç verecek ve bu istemezükçülere bu ülke kalmayacak. Bunu da böyle biliniz.”