Başbakan cenazeye katılmalıdır!

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer: "Başbakan'ın Dink'in cenaze törenine katılmama hakkı yoktur"

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Bolu Dağı Tüneli’nin açılışı nedeniyle Hrant Dink’in cenaze törenine katılamayacağını açıklayan Başbakan Erdoğan’ın kararını yeniden gözden geçirmesini istedi.
Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, dün yaptığı açıklamada, İtalya Başbakanı Prodi ile birlikte Bolu Dağı Tüneli’nin açılış törenine katılacakları için Hrant Dink’in cenazesine katılamayacağını açıklayan Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi.

Açıkamasında, “Başbakan’ın Dink’in cenazesine katılmama hakkı yoktur” diyen Sezer, şunları kaydetti: “Bütün dünyanın gözü bu cenazede olacaktır. Türkiye’nin iktidarıyla, muhalefetiyle, ceşitli toplum kesimlerinin temsilcileriyle birlik ve bütünlük içinde olduğunun, bu hain cinayeti lanetlediğinin gösterilmesi gerekir. Bu nedenle, Başbakan Erdoğan, kararını yeniden gözden geçirmelidir.”

Dink’in öldürülmesinin olağanüstü bir olay olduğunu ve olağanüstü durumlarda aylar öncesinden hazırlanmış programların değiştirilebileceğini vurgulayan Sezer, bu durumun diplomaside de anlayışla karşılanacağını belirtti.