‘Başbakan çözemediği sorunları geçiştiriyor’

Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, Başbakan'ın çözemediği sorunları geçiştirdiğini belirterek, "Beceriksiz, yeteneksiz, niteliksiz olan AK Parti hükümetine Türk halkı en kısa zamanda cevabını verecektir." dedi.

“AK Parti hükümetinin her geçen gün yeteneksizliği, beceriksizliği bir kat daha ortaya çıkıyor.” diyen Karayalçın, Türkiye’nin bir an önce AK Parti hükümetinden kurtulmasının artık zaruri hale geldiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Sağlık kurumlarında özel sektör var. Devlet burada ne yapacak.” diyerek sorunları geçiştirdiğini anlatan Karayalçın, Başbakan’ın çözemediği sorunları geçiştirdiğini anlattı.

Türkiye’nin dört bir yanını dolaşarak vatandaşlara AK Parti’ye alternatif partilerin olduğunu anlattıklarını kaydeden Karayalçın, “Türkiye’nin parlamento egemenleri diye adlandırdığım 2 siyasi parti var. Bunlar AK Parti ve CHP. Bu partiler Türkiye’nin sorunlarını çözmek istemiyor. Çözmek için de ayrıca bir çaba sarf etmiyor. İddia ediyorum bu partiler Türkiye’nin önünü kapatan ve toplumsal sorunlar üretiyorlar. İnanç ve ırk farklılıkları gözeterek siyaset yapıyorlar. Farklı inanç ve ırkta olan vatandaşları birleştirme gibi bir çabaları da yok. AK Parti bir süre Kemal Derviş’in projesini kullandı. Bir süre sonra da Avrupa Birliği (AB) reçetesini kullandı. Şimdi ise ellerinde reçete kalmadı. Şu anda AK Parti kendi yeteneği ile baş başa kaldı. Şemdinli iddianamesinde ve Merkez Bankası atamasında da bunu görüyoruz. Beceriksiz, yeteneksiz, niteliksiz bir hükümete Türk halkı en kısa zamanda cevabını verecektir.” diye konuştu.

AK Parti’nin sağlık, eğitim, gelir düzeyinin iyileştirilmesi, işsizlik gibi sorunlara çözüm üretici bir eylemi olmadığına işaret eden Karayalçın, hükümet bu sorunları devletin görevi olarak görmediğini öne sürdü. Türkiye’de alt kimlik üst kimlik sorunu olduğunu ifade eden Karayalçın, “Alevi misin, Sünni misin, Türk müsün, Kürt müsün, türban takar mısın takmaz mısın… Şu anda Türkiye’nin siyasi partileri bunları tartışmaktalar. Bizim önümüze bunları koymaktalar. Aslında insanlar bunlarla uğraşılmasını istemiyor. Vatandaşlar, iş bulmak, evlerine aş götürmek, derdindeler. AK Parti ve CHP Türkiye siyasetini tekelleştirdiler. Türkiye bu güne kadar hiçbir sağ parti iktidarında bu kadar ağır bir emek sömürüsüne maruz kalmamıştır. Türkiye’de sanayi ve ihracata yön veren alt sektörlerden olan imalat sektöründe, üretim ve ücretlerin artmasına rağmen maaşlar düşmektedir. Bu da Türk ekonomisinin kötüye gittiğini kanıtlamaktadır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de şu anda her 4 gençten birinin işsiz olduğuna dikkat çeken Karayalçın, 30 fabrika sahibinin kendisini SHP Genel Merkezi’nde ziyaret ettiğini ve kısa süre içinde girdi maliyetlerinde pirimlerde, vergi kalemlerinde bir düzenleme yapılmazsa var olan işsizliğe ek olarak çok geniş kapsamlı yeni bir işsizlik dalgasının gündeme gelebileceğini hatırlattı. “Ne olacak bu solun hali? gibi sorulardan bıktım artık.” diyen SHP Genel Başkanı Karayalçın, sağ partilerdeki iç çatışmanın sol partilerdekinden kat kat fazla olduğunu sözlerine ekledi.