Başbakan’dan Arınç’ın sözlerine ilk yorum!

Başbakan Erdoğan, Bülent Arınç'ın sözlerine ilk yorumu yurtdışında yaptı.

Karma öğrenci evleriyle ilgili açıklamasından dolayı Bülent Arınç’ın “Aramızda çelişki var. Başbakan düzeltmeli.” çağrısını değerlendiren Erdoğan, medya aracılığıyla konuşmayacağını söyledi. “MYK’da Bakanlar Kurulu’nda görüşürüz.” dedi. Başbakan, Adana’da ele geçirilen roket mermilerinin kalıplarını fabrikalara Suriyeli grupların getirdiğini ifade etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan, karma öğrenci evleriyle ilgili sözlerinden dolayı zor durumda kaldığını belirten Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın “Aramızda çelişki var. Başbakan düzeltmeli.” çağrısı hakkında konuştu. Kuzey Avrupa gezisinin son durağı olan Polonya’dan ayrılmadan önce gazetecilerle bir araya gelen Erdoğan, bu tür konuların medya aracılığı ile konuşulmasını doğru bulmadığını ifade etti. “Varsa herhangi bir sıkıntı aramızda görüşürüz. MYK’da Bakanlar Kurulu’nda görüşürüz.” dedi. Başbakan, karma öğrenci evleriyle ilgili söylenecek her şeyi söylediğine, sürekli aynı şeyleri konuşmanın anlamının olmadığına dikkat çekti. “Açıklamalarımı farklı yerlere çekmenin de bir anlamı yok. Konuyu fuhuşa, zinaya, evlere paldır küldür girmeye kadar getirdiler. Ailelerin şikayetleri üzerine bir açıklama yaptık, konuyu nerelere getirdiler.” diye konuştu. Erdoğan, Adana’da bir TIR’da ele geçirilen roket başlıkları hakkında ise “Roket mermilerinin kalıplarını Konya ve Adana’daki fabrikalara Suriyeli gruplar getirmiş.” bilgisini verdi. TIR’ın yakalanmasının Türkiye’nin hassasiyetini gösterdiğini vurgularken, “Türkiye Cumhuriyeti hükümeti hiçbir terör örgütünün arkasında değildir.” ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Kuzey Avrupa gezisinin son durağı olan Polonya’dan ayrılmadan önce kendisine eşlik eden gazetecilerle bir araya geldi. Erdoğan, başta karma öğrenci evleriyle ilgili yaptığı açıklamadan dolayı zor durumda kaldığını belirterek, kendisinden düzeltme isteyen Yardımcısı Bülent Arınç’ın sitemi olmak üzere Adana’da yakalanan ve içi roket dolu esrarengiz TIR, ABD ve İngiltere’nin yaptığı dinlemeler ve seçim süreciyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle:

Arınç’la aramızdaki sıkıntıyı medya aracılığı ile konuşmam: Yurtdışı seyahatindeyiz. Ülkenin bu ülkelerle yaptığı görüşmelerden nasıl bir fayda sağlayacağını konuşmalıyız. Benim bir arkadaşım veya hükümet sözcüm bir şey söylemiş, bu konuyu görüşeceğim mahal burası değil, sizler değilsiniz. Kendi aramızda görüşürüz. Bir sıkıntı varsa aramızda görüşürüz. Partinin genel başkanı ve hükümetin başbakanı benim, varsa herhangi bir sıkıntı kendi aramızda görüşürüz. Gereğini gerektiği yerde ben yaparım. TV ile medya aracılığı ile yapmam, MYK’da Bakanlar Kurulu’nda görüşürüz…

Sözlerim farklı anlamlara çekildi: Ben açıklanacak her şeyi söyledim. Bu tür konular bir ya da iki defa konuşulur. Sürekli aynı şeyleri söylemenin anlamı yok. Açıklamalarımı farklı yerlere çekmenin de bir anlamı yok. Konuyu fuhşa, zinaya, evlere paldır küldür girmeye kadar getirdiler… Ailelerin şikâyetleri üzerine bir açıklama yaptık, konuyu nerelere getirdiler…

Roket kalıplarını Suriyeli gruplar getirmiş: Roket mermilerinin kalıplarını Konya ve Adana’daki fabrikalara Suriyeli gruplar getirmiş. Paralarını da vermişler. Aslında o fabrikalar tarım aletleri üreticileri. Aslında o TIR’ın yakalanması Türkiye Cumhuriyeti’nin hassasiyetini gösterir. Türkiye’nin silah üreten resmi veya yarı resmi silah üreticileri belli. Özeller de… Bunların satışları tamamen kayıt altında. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti hiçbir terör örgütünün arkasında değildir. Türkiye güçleniyor. İçeride, dışarıda engellemeye çalışan güçler var. Sermaye, medya ve arkasında olan ülkeler var. Türkiye’yi terör örgütleriyle bağlantılı göstermeye çalışıyorlar. O silahların menşeilerine bakarlarsa kendi ülkelerine ait çıkar.

Kesinleşen adayları art arda açıklayacağız: Bu pazar 14 büyük şehrin temayül yoklamalarını alacağız. 30 büyük şehir bitmiş olacak. Kalan 51 ilin yoklaması da haftaya gelecek. Mutmain olduğumuz, kanaatimiz kesinleşen illerin adaylarını art arda açıklamaya başlarız.

Muhafazakâr Partiler Birliği’nin kurucu üyesiyiz:Avrupa Muhafazakâr ve Reformcu Partiler Birliği kuruldu. Biz de kurucu üyesi olduk. İngiltere ve Çek Cumhuriyeti iktidar partileri de üye.

Dinlemelere engel olduk: Uluslararası camiada egemen güçler bunu hep yaptı. Hep dinlemeye çalıştılar. Biz de bu gelişmelere yönelik altyapı çalışmalarına izin vermedik, engel olduk. Rahatsız oldular. Bu arada olanlar var. Artık uzay dinlemeleri var. MİT’in altyapısı 10 yıl öncesi gibi değil. GES’in MİT’e devriyle sonuç almaya başladık. Teknolojiyi daha iyi kullanır hale geldik.

CHP ile anayasanın tamamını çıkarabiliriz: CHP, iade-i ziyarette 4 parti bir arada olmazsa yokuz dedi. Zaten 4 parti uzlaşmış. İkisi kayış atıyorsa, biz çıkaralım demeliler. Dürüst değiller, samimi değiller. İki partinin gücü yeterli, 63 madde değil hepsini çıkaralım…