Başbakan’dan düşen helikopter açıklaması

Düşen uçakla ilgili Başbakan Binali Yıldırım açıklama geldi.

Başbakan, Belarus gezisi öncesi konuştu. ATAK helikopterinin düşüşü ile ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, helikopterin düşürüldüğüne yöenlik kesin bir delilin bulunmadığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları:

"Almanya'da seçimlerin olması Türkiye'de referandumun olması nedeniyle gerilim tırmanmıştı. Ancak bu sürecin geride kaldığını düşünüyorum. Almanya'nın bölücü terör örgütüne karşı tutumu umut vericidir. Merkel'le bölgesel gelişmeleri kapsamlı görüşeceğim. Helikopterin düşürüldüğüne yönelik bir delil yok. Kaza kırım heyeti oluşturuldu. Çalışma hali hazırda devam ediyor, henüz tamamlanmadı.

Ege Denizi Yunanistan'la aramızda bir dostluk denizi olmalıdır. Ege'deki sorunlar yeni değil. Her türlü sorunu diyalogla çözebiliriz. Sahada karşılıklı ithamlar var. İhlallerin olmaması için sadece Türkiye'nin dikkatli olması yetmez. Yunanistan da dikkatli olmalı. Hukuka uygun hareket edilmeli. Kardak Kayalıkları'nda başlayan gerilimde bazı ihlaller oldu ve karşılık verildi. Bundan sonrası daha sakin ve iletişim hattının açık olması şeklinde bir mutabakata vardık. Sahadaki gerilimden dolayı NATO nezdinde bir görüşme yapılmasını teklif etti, biz de kabul ettik. Görüşmek konuşmak her zaman daha faydalıdır.

MHP İLE İTTİFAK GÖRÜŞMELERİ

Yapılan çalışmalar cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleriyle ilgili. Mutabakata son şeklini liderler verecek. Mutabakat konusunda bir ihtifal söz konusu değil."

NTV