Başbakan’dan kritik açıklama!

Başbakan Binali Yıldırım, ekonomiye dair önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Kobi ve Girişimcilik ödül töreninde gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan, Türkiye'nin övüneceği, gurur duyacağı bir özel sektörü  olduğunu belirtti.

Yıldırım, şu sıralar burada bir konuşma yapıyor:

"Bu sene kamu yatırımlarının toplamı 128 milyar. Özel sektörün yaptığı yatırım 900 milyarın üzerinde. 1 trilyonun üzerinde yatırım yapılıyor. Dolayısıyla Türkiye'nin övüneceği, gurur duyacağı bir özel sektörü var. Bu da bizim gelecek güvencemizdir.

O yüzden Türkiye kolay kolay küresel, bölgesel krizlerden etkilenmiyor ve ekonomide istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Ocak 2018'de Türkiye genelinde, 9 bin 631 yeni şirket kuruldu. Kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 61 arttı. 2018 için felaket senaryoları anlatanlara buradan ithaf ediyorum.

Şu anda Meclis'e sunduğumuz bir tasarı var. 33 yıllık Katma Değer Vergisi Yasası'nı kökünden değiştiriyoruz. Aslında bu bir değişiklik değil, bu bir reform. Bunun içinde ne var… Vatandaşın devletten alacağı biriken KDV'si bir takvime göre ödenecek.

Eğer bundan sonra KDV'ler 3 ay içinde ödenmezse, ödenmeyen zaman için devlet faiz verecek. Devletin gücü vatandaşın hakkını görmezden gelmeyi gerektirmiyor. Kamunun gücü vatandaşı mağdur ederse hukuk devleti sorgulaması yapılır."