Başbakan’dan seçim açıklaması!

Başbakan Binali Yıldırım, MHP ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu ve seçim kanununda düzenlemeler gerektiğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım İngiltere'ye yaptığı resmi ziyaretten dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 2019’da MHP ile seçim ittifakı yapacak mısınız? sorusuna Yıldırım şöyle yanıt verdi: "MHP ile birçok konuda aynı düşünüyoruz. Zaten Anayasa değişikliği sürecinde fiili olarak ittifak yaptık. Değişikliklerin hazırlanması, Meclis’te kabul edilmesi ve referandum kampanyasında savunulmasında, 16 Nisan’a kadar neredeyse birlikte çalıştık. 15 Temmuz sonrası da MHP yine aynı net duruşu ortaya koydu.

Bugün de birçok düzenlemede MHP’den olumlu katkılar görüyoruz. Gayet tabii ki istikrarı, tek başına güçlü iktidarı olabildiğince çok daha büyük destekle sağlamak için böyle bir birlikteliğe gidebiliriz. Amaç 50 artı 1 değil, daha fazlası. Yarıdan ne kadar yüksek olursa, geniş kesimleri kucaklamak o kadar kolay olur. Bunun için düzenlemelere ihtiyaç var. Siyasi partiler kanununda, seçim kanununda birlikte hareket etme bakımından düzenleme gerekli. Söz de değil de, yasal zeminde yapılması açısından söylüyorum. Şimdi pek çok konuda birlikte hareket ettiğimiz parti ile neden yine beraber hareket etmeyelim? Buna engel bir sebep yok. Bu gücümüz yetmediği için değil, yarısından çok daha fazlasının oyunu almak için olabilir."

TRT