Başbakan’dan şeker fabrikası açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, şeker fabrikaları ile ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı çıkışı basına yaptığı açıklamasında şeker fabrikalarına değindi. Başbakan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için nisan ayında tekliflerin alınacağını söyledi.

"Önce Fırat Kalkanı sonra Zeytin Dalı… Ne zaman ihtiyaç duyulursa operasyonlar yapılıyor. Irak Hükümetiyle de yakın temas halindeyiz. DEAŞ ve PKK'nın yok edilmesi için önümüzdeki dönemde umarım daha yakın işbirliği gerçekleştirmiş oluruz.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için nisan ayında teklifler alınacak. Bilen de konuşuyor, bilmeyen de. Özelleştirilince kapatılacakmış, üretim yok olacakmış… Bütün bunlar yalan dolan. Buradan açıkça söylüyorum. Bu fabrikalar daha fazla kapasiteyle çalışacak. Bu özelleştirmede bütün çalışanların hakları sonuna kadar korunuyor. Bir fabrika özelleştirildi orada çalışanlar isterse başka kurumlara geçebilecek veya 5 yıl çalışma garantisi olacak. Tercihi çalışanlar yapacak. Özelleştirilince en az 5 yıl üretim yapılacak. Arsa için özelleştirildiği iddiası da yalan. Fabrikanın ihtiyacı kadar arsa verilecek.

Nişasta bazlı şeker üretimini sıkı bir denetim altına alacağız. Bunu için düzenlemeler getireceğiz, kotasını da kısacağız. Bu konuda düzenleme hazırlığındayız. Vatandaşlarımız rahat olsun. İleri geri bilen bilmeyenlerin laflarına itimat etmesinler."