Başbakan Danıştay’a sert çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hiç kimsenin öğretmenlik yaparken başını açtın, dışarda da başın açık olarak gezeceksin deme hakkına sahip olmadığını söyledi.

Burada konuşan Başbakan Erdoğan, Danıştay 2. dairesinin okula gidiş gelişlerde başörtüsü takan bir öğretmenin idarecilik yapamayacağı yönünde verdiği karara sert tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan, “Hangi makamda olursa olsun hiç kimse öğretmenlik yaparken başını açtın dışarda da başın açık olarak gezeceksin deme hakkına kimse sahip değildir” dedi.

Bu anlayışın hiçbir hukuk anlayışı içinde tanımlanamayacağına vurgu yapan Başbakan Erdoğan, “Kalkıpta Türkiye’de kendilerine göre alanlar belirlemek suretiyle vatandaşlarımızın din ve vicdan özgürlüğünü kimsenin kısıtlamaya hakkı yoktur. Bu böyle biline” diye konuştu.

Özgürlüklerin egemen olduğu bir ülkede alınan bu kararı bu ülkenin bir başbakanı bu ülkenin bir evladı olarak kınadığını belirten Erdoğan, bu kararı hiçbir yere sığdırmasınında mümkün olmadığını kaydetti. Erdoğan yorumu Danıştay karar verdiği için yaptığını söyledi.

“İnsanın bir özel alanı vardır. Bir kamusal alan vardır. Birde kamu alanı vardır” diyen Erdoğan, “Kalkıpta bu alanlara hükmetmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu gidişle herhalde evin içine de karışacaklar. Evin içindede artık şöyle, şöyle davranacaksın diyecekler. Kusura bakmayın burası yol geçen hanı değildir. Bunu böyle bilin” şeklinde konuştu.

“Bu ülkede gerginlik olmasın, bu ülkede bir gerilim olmasın bundan birileri nemalanıyor” diye sabrettiklerini kaydeden Erdoğan, hukuk adına yargı makamının içinde yer teşkil edenlerden bu ülkede böyle bir zeminin hazırlanmasının gayreti içine girmemelerine istedi.

Burada özellikle milletin bir vekili olarak milletin duygularına tercüman olarak konuştuğunu ifade eden Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletin vekili olarak konuşmak zorundayım. Ama ben yargı makamı değilim. Yürütme makamındayım. Yürütme makamında olduğum için sorumluluğum neyse onu yapıyorum yapmak zorundayım. Ama Yargı’danda aynı adil yaklaşımları bekliyoruz ve beklemekte hakkımız. Tabiki bu gerilimin tuzaklarınada son derece uyanık kalacağız. Bunu isteyenler var biz bunu biliyoruz. Milletimizin birlik ve düzenini büyüme iradesini provakasyonlara ağır tahriklere feda etmeyeceğiz”