Basbakan dogrusunu yapti

Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti’nin kurulus yildönümü dolayisiyla Ankara Shreton Oteli’nde düzenlenen kokteyle çok sayida askeri ve siyasi erkan katildi. Disisleri Bakani Abdullah Gül, Basbakan Erdogan’in Roj Tv’nin muhabiri dolayisiyla basin toplantisina çikmamasini degerlendirirken, “Basbakan, her Türk’ün yapmasi gerekeni yapti.” dedi.

Erdogan’in böyle davranmamasi halinde kafalarda sorular olusabilecegini ifade eden Gül, söyle devam etti: “Danimarka’nin Roj Tv’nin yayyinini kesmek için acele etmedigini görüyoruz. Ancak, bunu yapacagini saniyoruz. Gerekli belgeleri verdik. Isterlerse baska belgeler de veririz. Hiç bir AB ülkesi teröre destek vermemeli.”

Kara Kuvvetleri Komutani Orgeneral Yasar Büyükanit ise Roj Tv olayiyla ilgili, “Basbakan son derece normal ve dogru olani yapmistir. Roj Tv PKK’nin televizyonudur. Ne bekleniyordu yani. PKK ile mücadele eden bir ülkenin basbakani PKK’nin televizyonunu tabii ki tahammül edemez. Böyle sey olabilir mi?” degerlendirmesinde bulundu. Büyükanit, Semdinli ve Yüksekova’daki olaylari degerlendirirken de, “Olaylarin bundan soraki asamasini çok iyi takip edin ve çok iyi yorumlayin. Komutanlar olarak bizden yorum beklemeyin. Yargiya intikal etmis bir konuda yorum yapamam.” dedi.

Kibris’ta daha önceki yillarda Rumlar’in tatbikat yapmadigi zamanlarda Türkiye’nin de yapmadigini belirten Kara Kuvvetleri Komutani, “Ancak onlar tatbikat yapti. Artik biz de yapacagiz. Tatbikata Kibris’taki birliklerimiz katilacak. Türk Silahli Kuvvetleri, Kibris’ta adil ve kalici bir baris için üzerine düseni yapmaya hazirdir.” diye konustu.