Başbakan ‘dr’ oldu

Başbakan Erdoğan'a Girne Amerikan Üniversitesi'nce fahri doktora ünvanı verildi.

Başbakan Erdoğan’a Girne Amerikan Üniversitesi’nce fahri doktora ünvanı verildi.

Başbakan Erdoğan ödül töreninde konuştu. Barış ve özgürlük bayramının 32. yıldönümünde en kalbi duygularla kutluyorum. Bana layık gördüğünüz fahri doktorluk ünvanı için teşekkür ediyorum. Kuzey Kıbrıs’ın eğitim sektöründeki başarısı dünyada ilgi ile takip ediliyor. 41 bin öğrenci Kuzey Kıbrıs’ta eğitim görmekte, 15 bini de Girne Amerikan Üniversitesi’nde okuyor. İnşallah birkaç yıl içinde üniversitelerde okuyan öğrenci sayısı 60 bin öğrenciye ulaşacaktır. Kuzey Kıbrıs ta yüksek öğrenimde cazibe merkezi olacaktır.

AB için büyük önem veriyoruz. Bazıları zaman zaman neden AB için bu kadar ısrarcı olduğumuzu düşünüp bizim dilenci gibi değerlendiriyor. Bizim için işin aslı Türkiye AB’ye girdiği zaman AB’ye ne katacaktır. Asıl önemli olan budur. Eğer AB bir hıristiyan kulübü değilde eğer bir medeniyetler ittifakı ise Türkiye bu birliğin içinde yer alması gerekir. Bu gerçekleşmediği sürece dünyada çatışmalar sürekli gündemdeki yerini koruyacaktır. Türkiye’nin AB’ye girmesi bölge ve dünya barışına hizmet edecektir. bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekir.
İspanya Başbakanı ile birlikte yürüttüğümüz Medeniyetler İttifakı içinde barış sürecine önemli katkılar sağlıyoruz.
Mavi Akım projesini İtalya Başbakanı Berlusconi ve Rusya lideri Putin ile birlikte yaptık.
Bakü Tiflis Ceyhan hattını ise 4 ülkenin Cumhurbaşkanı ve devlet başkanları ile birlikte açılışın yaptı.

24 Nisan 2004 KKTC için bir kırılma noktası idi. Dünya hiçbir zaman Kuzey Kıbrıs’ı bir sömürge olarak değerlendiremeyecektir. Güney Kıbrıs’ın bu referandumda evet Kuzey Kıbrıs’ın hayır diyeceği bekleniyordu. Ama tam tersi oldu. Bu sonuca göre Kuzey Kıbrıs’ın önünün açılması gerekirken yine bildiklerini devam ettirmekteler. Ancak şunu söylemeliyim ‘zulm ile abad olunmaz’