Başbakan eczacılara garanti verdi

Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç ile görüşen Başbakan Erdoğan, eczacılara yapılan geri ödemelerde bundan sonra gecikme olmayacağını açıladı.

Başbakan Erdoğan, Eczacılar Birliği Başkanı Mehmet Domaç’ı TBMM’deki makamında kabul etti. Görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Domaç, geri ödeme konusunda hazırladıkları bir proje olduğunu ve bu projeyi Başbakan Erdoğan’a sunduklarını ifade etti.

Projenin, geri ödeme kurumlarının bir gün saptayarak ödemeyi o gün yapmasını öngördüğünü kaydeden Domaç, Başbakan’ın da projeyi uygun bulduğunu ve devletin ödemeleri geciktirmemesi gerektiğini söylediğini bildirdi.

Domaç, hazırladıkları projeye göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankaya eczanelerin alacaklarını gösteren bir sistem kuracağını, ödemelerin belirlenen günde yapılacağını, bürokratik işlemlerden dolayı ödemenin gecikmesi halinde aradaki gecikme faizinin üreticiler, depolar ve eczaneler arasında eşit şekilde dağıtılacağını açıkladı.

Bu projeyi Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapacakları çalışma çerçevesinde hayata geçireceklerini kaydeden Domaç, Başbakan Erdoğan’ın da kendilerine, eczacılara yapılan ödemelerde bundan sonra gecikme olmayacağını söylediğini bildirdi.

Domaç ayrıca, Maliye Bakanlığı’nın eczanelerin mevcut alacakları için bir ödenek çıkardığına da işaret ederek, konsolide bütçeden alacakları paranın Ocak ayı sonunda, yeşil kartlılardan alacakları paranın da Şubat ayı başında ödeneceğini ifade etti.