Başbakan ‘elektrikte fişi çekti’

Erdoğan, 'Zam yaparlar faturası bize çıkar, elektriği şimdi özelleştirmeyiz' deyince 19 Ocak'ta 3 dağıtım bölgesi için yarışmayı bekleyen ve 82 teklif veren şirketlerin gözü Ankara'ya çevrildi.

Unakıtan, “Bilgim yok” dedi Dağıtımda özelleştirme sürecinde yer almak üzere bekleyen şirketlerin yöneticileri, Erdoğan’ın açıklamasının 3 dağıtım bölgesini etkilememesini ümit ederek, “Yabancı ortaklara bunu açıklamamız zor olacak” diyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Lübnan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı, ‘Zam yaparlar faturası bize çıkar, elektriği şimdi özelleştirmeyiz’ açıklaması, enerji sektörüne bomba gibi düştü. Bu sözlerle birlikte Sakarya, Ayedaş ve Başkent Elektrik için 19 Ocak’ta yapılacak olan özelleştirme ihalesinin geleceği de belirsiz hale geldi. İhalede yarışmak için bekleyen ve üç bölge için 82 teklif veren özel sektör için ihale ‘muammaya’ dönüşürken, Başbakan’ın ‘elektrikte özelleştirme yapmayız’ görüşünden Maliye Bakanlığı’nın da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) da haberdar olmadığı ortaya çıktı. Başbakan’ın açıklamaları ilk anda İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören enerji şirketleri hisselerinin fiyatları üzerinde kendisini gösterdi. Borsa’da işlem gören Ak Enerji, Park, Aksu, Zorlu ve Ayen Enerji hisseleri değer kaybetti. Bu arada yerli ve yabancı şirket yöneticilerinin Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili bilgi almak üzere başta Başbakanlık olmak üzere, Maliye Bakanlığı, Enerji Bakanlığı ve ÖİB’den bilgi almak için telefonlara sarıldığı ifade edildi. Piyasada dağıtım özelleştirmelerinin seçim sonrasına kaldığı konuşulmaya başlandı.

KRİTİK PAZARTESİ

Bu gelişmeler üzerine ilk resmi açıklama Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’dan geldi. Unakıtan, Birleşmiş Milletler Türkiye Koordinatörü Mahmut Ayup’un kabulü sırasında gazetecilerin konuyla ilgili soruları üzerine, “Kesin olarak da bilgiye sahip olamadım. Pazartesi, Bakanlar Kurulu toplantısından önce, toplantı sırasında veya sonrasında ümit ediyorum Sayın Başbakanımız bizi de bu konuda bilgilendirecek, talimatlandıracak” derken, bugün itibariyle bir iptal kararının olmadığını söyledi. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz dağıtım özelleştirme sürecinde yer almak isteyen ve ihaleyi bekleyen gruplardan biri olan Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Başbakan’ın sözlerinin ‘doğru veya yanlış’ gibi değerlendirilemeyeceğini belirterek, “Bugüne kadar hükümet çok güzel özelleştirmeler yaptı, hakkını vermek lazım. Bunda da değerlendirme onların takdirlerine kalmış. Ancak bir an önce özelleştirmelerin sonuçlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu tür olaylar yabancı yatırımcının kafasında soru işareti yaratıyor” dedi. “Niye özelleştirme yapılmıyor diye feryad edecek halimiz yok” diyen Zorlu, ‘Peki özel sektör olarak ihaleyi aldığınızda zammı gündeme getirir miydiniz?’ sorumuza şu yanıtı verdi: “Dört yıldır hükümet elektriğe zam yapmadı. Oysa bunun hammaddesine zam geldi. Hesap kaçınılmaz. Ancak zam gelecek diye bugünkü yatırımları engellemek ne kadar doğru; bu da tartışmaya açık.” Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen bir başka şirket yöneticisi de elektrikte özelleştirme sürecinin durması kararının 3 bölgenin özelleştirme sürecini etkilemeyeceğini belirterek, “Zaten bu bölgeler özelleştirilse bile devir işlemi 2007 sonundan önce olmaz. Bu nedenle Başbakan’ın dediği gibi zam konusunun gündeme gelmesi mümkün değil. Üstelik şartnameye göre dört yıl boyunca elektrikte tarifeleri devlet belirleyecek. Yani özel sektörün ben zam yaptım diye ortaya çıkması doğrusu beklemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

82 TEKLİF VERİLMİŞTİ

Elektrik dağıtım bölgelerinden Başkent, Sakarya ve İstanbul Anadolu yakası için çıkılan ihaleye katılacak yatırımcılar için ön yeterlilik başvuru süresi 4 Ekim 2006’da sona ermişti. Dağıtım ihaleleri için özelleştirmede, ön yeterlilik alan 82 firma ekim ayı sonunda belli olmuştu. Başkent Elektrik Dağıtım AŞ, Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı ve Kastamonu illerini kapsıyor. Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ kapsamında ise Sakarya, Bolu, Düzce ve Kocaeli bulunuyor. Son teklif süresi 19 Ocak 2007 olarak belirlenmişti.

Enerji şirketleri değer kaybetti

Hisse Günlük kayıp(%)

Ak Enerji 5.16

Aksu Enerji 2.91

Ayen Enerji 3.69

Zorlu Enerji 3.83

Park Elektrik 5.07