Başbakan Erdoğan 11 fireyi böyle kurtardı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 bakanı ile çıkacağı İtalya gezisinden son anda vazgeçti.

Erdoğan’ın İtalya gezisini ertelemesinin, Anayasa ile yakın ilgisi var ama bu ilgi sadece gruptaki fireleri önleme gayretinden kaynaklanmıyor. Erdoğan ve 10 bakan İtalya’ya gitseydi, yerlerine vekalet edecek Başbakan yardımcısı ve bakanların, Anayasa paketi için atacakları oylar sorun yaratacaktı.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Bakanlar, kanun tasarı ve tekliflerinin görüşmelerinde vekaleten oy kullanabiliyorlar. Ancak gizli oylamalarda vekalet sistemi, Anayasa Mahkemesinin aldığı bir karar ile değişti.

Mahkeme, yurt dışındaki vatandaşların mektupla oy kullanmalarını öngören yasa maddesini iptal etti. İptal gerekçesinde ise ” Gizli oy ilkesi, seçmenin, seçme hakkını hiçbir etki ya da baskı altında kalmaksızın özgür iradesiyle kullanmasını sağlamak amacıyla kabul edilmiştir” dedi.

Bu karar gizli oylamalarda, vekaleten oy kullanılamayacağı biçiminde yorumlanıyor. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Anayasa görüşmelerinin başlangıcında TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’i “Mektupla oy kullanma konusundaki iptal kararı sonucu artık, gizli oyda bir kişinin bir başkası adına oy kullanabilmesi mümkün değil. Burada olmayan bakan adına bir başkası vekâleten oy kullanamaz” diye uyardı.

VEKALET DÖNEMİNE SON

İktidar, bu uyarıyı ciddiye almış görünüyor. Başbakan ve 10 Bakan İtalya’ya gitse, yerlerine vekaleten oy kullanılamadığı taktirde, 330 oya ulaşılamayacaktı. Vekaleten oy verilse, bu kez kabul edilen maddeler tartışmalı hale gelecek ve Anayasa Mahkemesine usul yönünden iptal davası açılmasına zemin hazırlanacaktı.

Şimdi adeta Başbakan ve Bakanlara yurt dışı yasağı gelmiş durumda…Rapor alıp evinde dinlenmesi gereken Enerji Bakanı dahil hepsi mecburen her oylamada Meclis’te… Anayasa paketi tamamlanana kadar vekalet dönemi sona erdi…

Gazeteport