Başbakan Erdoğan 2016 için devrede

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için devreye girdi.

Başbakan, 22 Mayıs’ta İspanya’nın Madrid şehrinde yapılacak olan Şampiyonlar Ligi final maçına da giderek futbol otoriteleri nezdinde girişimlerde bulunmayı planlıyor. Şampiyonaya ev sahipliği yapmak isteyen Türkiye, bir süredir perde arkasında lobi faaliyetlerini yürütüyordu.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan’ın Bernabeu Stad-yumu’nda yapılacak olan final maçına gitme ihtimali yüksek. Erdoğan, Madrid’deki maçta UEFA Başkanı Platini ile görüşecek. Başbakan’ın yanı sıra hükümet üyeleri de konuyla ilgili teyakkuza geçmiş durumda. Türkiye adına 2016 Avrupa Şampiyonası’nı kapmak için seferberlik başlatılırken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başmüzakereci Egemen Bağış ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu tam saha prese başladı. Temas kurulan ülkeler arasında İngiltere, Kıbrıs Rum Kesimi, Malta, Danimarka, İsrail, Portekiz, Almanya, İspanya, Hollanda, Ukrayna, Romanya, Litvanya ve Slovakya bulunuyor. UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik de devreye girdi. Fransa ve İtalya daha önce ikişer kez turnuvaya ev sahipliği yaptı. Bu sebepten Türkiye daha şanslı görülüyor. Fırsatı kaçırmamak için yoğun bir kulis faaliyeti yürütülüyor.

Hükümetin “Neden Türkiye” başlıklı 8 maddelik hazırladığı bir liste de var. Etkin çevrelere gönderilen yazılarda Türkiye’deki futbol sevgisine ve nüfusa dikkat çekiliyor. Avrupa Şampiyonası maçlarında statların dolacağı garantisine değiniliyor. Bunun yanında turizm imkanlarından söz edilerek kupa maçı için yurtdışından geleceklerin iyi bir tatil fırsatı yakalamış olacağı vurgulanıyor.

ZAMAN