Başbakan Erdoğan 22 Temmuz öncesi ‘özel’ konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Samanyolu TV'de seçim öncesi önemli açıklamalar yaptı.

Seçim çalışmalarından oldukça memnun olduğunu söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 42 ilde miting yaptıklarını anlatıp 12 ilde daha miting yapacağını açıkladı.

NEDEN UÇUK VAATLER YAPMADI?


Aslı astarı olmayan vaatler halkı siyasetcilere güvenin azaldığını anlatan Erdoğan kendilerinin siyasete yeni bir anlayış getirdiklerini söyledi. Mazot desteği ile çiftciye mzotum 1 YTL’ye yakın bir fiyata geldiğini anlatan Erdoğan deniz ulaşımında zaten mazotun ÖTV’siz satıldığını söyledi. Türkiye’nin bir zamanlar memurun maaşını ödeyemediği zamanların olduğunu hatırlatan Erdoğan Türkiye’nin petrol kuyuları olmadığını söyledi. Bazı partilerin Fındık fiyatlarının 8 milyon açıklayarak halkı yanıltığına dikkat çeken Erdoğan aöıklanan fiyattan üreticinin memnun olduğunu söyledi. Açıklanan fiyatla FİSKO BİRLİK ile ortaklaşa yapıldığını söyleyen Erdoğan çiftçinin parasını 3 haftada ödeneceğinin müjdesini verdi

EKONOMİDE RAHATLAMA TABANA NASIL YAYILACAK?

İşçi,Memur Emekli ve küçük esnafın enflasyona ezdirilmediğini söyleyen Erdoğan yapılan zamlar enflasyonu üzerinde tutuşduğunu hatırlattı. Türkiye’nin ciddi vergi kaçaklarının önüne geçildikçe İşçi ,Memur , Emekliye daha fazla vereceklerini açıklayan Erdoğan enflasyonun düşmesiyle zaten bir rahatlamanın sağlandığını açıkladı.

Yeni dönemde halkın standardının her zaman artımayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan 2013 yılında milli gelirin 10 bin doları geçmesini hedeflediklerini açıkladı.

Kendisine Antalya’da bir vatandaşın verdiği mazot karnesini gösteren Erdoğan, Baykal’ın bakanlık yaptığı dönemdeki gazete manşetlerden örneklerle yoklukların yaşadığını anlattı.
Eskiden alt gelir grupları ile üst gelir grubu arasındaki makasın açıklığından bahseden Erdoğan bu makasın kendi iktidarları döneminde bu makasın kapandığını söyledi
Yola çıkarken 250 bin konut, 15 bin km duble yol yapmayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan 280 bin konut yaptılarının yıl sonuna kadar 500 bini hedeflediklerini söyledi

ÖNCE ARABA DEĞİL, EV

Türk insanı için ev ve arabanın artık hayal olmadığını söyleyen Erdoğan vatandaşlara önemli bir tavsiyede bulundu.
“Vatanşımız önce arabayı düşünmesin , Çünkü araba masraftır. İnsanlar önce evi düşünce israf yapmış olur

AK PARTİYE OY VERMEN AMA OY VERMEM DİYENLERE NE DEDİ?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti’ye oy vermem ama iktidar olsun düşüncsini insafsız bulduğunu söyledi. Kişilerin kimliklerine göre değil hizmetlere göre verilmesi gerektiğini belirten Erdoğan bu kesimlerin Ak Parti iktidarında gelirlerini artırdığını söyledi. Ekonominin iyiye gittiğini örneklerle anlatan Erdoğan bazı kesimlerin yabancı sermayeye karşı tavır almasından yakındı. Devletin ticaretle uğraşmayacağını açıklayan Erdoğan rekabetin gelişmesi için ,teknolojinin gelişmesi için özelleştirmenin yapılması gerektiğini söyledi.

FİNANS SEKTÖRÜNDE YABANCI SINIRLAMASI VAR MI?

Bazı ekonomistlerin eleştirilerine saygı duymakla beraber katılmadığını söyleyen Erdoğan şimdilik finans sektöründe kısıtlama düşünmediklerini açıkladı. Piyasanın kendini balans yapacağını hatırlatan Erdoğan BDDK’nın konuyu sıkı bir şekilde takip ettiğini hatırlattı

İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE NE YAPACAKLAR?

Dünya’nın her yerinde işsizlik probleminin olduğunu hatırlatan Erdoğan kendi dönemlerinde 2.5 milyon kişiye iş bulunduğunu söyledi. Tarım ve sanayi sektöründen insanlar teknolojinin gelişmesiyle işsiz kaldığını hatırlatan Erdoğan hizmet sektörüne istihdam kayması için çalışma yaptıklarını söyledi. Hayvancılığa teşvik verdiklerini anlatan Erdoğan verimin süratle artığını açıkladı.

ULUSALCILIK AKIMINA NASIL BAKIYOR

Kendi Milliyetçilik anlayışının kafatasçılık olmadığını söyleyen Erdoğan gerçek milliyetçiliğin “ülkeme en iyi hizmeti nasıl yaparım” anlayışını yürekten hissedilmesi ile olacağını açıkladı.

Erdoğan,kendilerindem önceki yönetimde 22 bankanın battığını ve bu bankaların yükünün halkın sırtına yüklendiğini bunun milliyetçilikle ilgilisinin olmadığını söyledi. İmarbank’ın yükünün 9 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan Cem Uzan’a çağrıda bulundu.
” Dürüstlük edebiyatı yapıyon ama dürüst baban ve kardeşin niçin gelmiyor, borcunu niye ödemiyor. Banka da kanunsuz bono satılmış. Banka yöneticileri hapis cezası aldı”

Bahçeli’yi hükümeti döneminde banka hortumlamalarına ses çıkartmamakla suçlayan Erdoğan esas milliyetçiliğin vatandaşın parasına sahip çıkmak olduğunu söyledi.

SEÇİMDE NASIL BİR TABLO BEKLİYOR?

Kendi partisinin %40’ı yakaladıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan diğer partilerin sonuçlarına girmek istemediğini açıkladı. Esas hedeflerinin 2002 seçimlerinde aldıkları oy oranından daha fazla oy almak olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan bu konuda bir ilkin yaşanacağını açıkladı. Partinin kurumsallaşması açısından sonucun önemli olduğunu belirten Erdoğan milletvekili sayısının çokta önemli olmadığını söyledi. Bağımsızlarla koalisyon iddialarının doğru olmadığını söyleyen Erdoğan buna ihtiyaçlarının olmadığını 3 partili bir mecliste 310 civarında milletvekili beklediklerinin açıkladı.

CHP – MHP KOALİSYONUNA NASIL BAKAR?

MHP- CHP koalisyonun mümkün olmayacağı 22 Temmuz’da görüleceğini söyleyen Erdoğan milletin buna fırsat vermeyeceği iddiasında bulundu.
MHP’ye oy verenlerlere seslenen Erdoğan MHP ve CHP arasındaki ilişkinin birileri tarafından pompalandığını söyledi

ERBAKAN’IN AÇIKLAMALARINA NE DİYOR?

Erbakan’ın açılamalarına üzüldüğünü belirten Erdoğan ” 80 yaşında bir zatın söylemine bir cevap vermek bana yakışmaz” dedi. 18 yaşından itibaren Erbakan’ın yanında hizmet verdiğinin anlatan Erdoğan Erbakanın sözlerine de milletin cevap vereceğini söyledi

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini istediklerini hatırlatan Erdoğan meclis içinden adayda ısrar edeceklerini söyledi.
Erdoğan Baykal’ın tavrını eleştirerek sözlerini söyle sürdürdü
” CHP halktan kaçıyor .Onlar dışardan ,biz meclisten aday gösterelim halk neyi istiyorsa seçsin. CHP bunu istemiyor”

TERÖRLE MÜCADELE

Şehit haberi aldığında anne baba gibi üzüldüğünü söyleyen Erdoğan terörle mücadele ile ilgili tedbirlerin alındığını anlattı.
Terörün milli bir mesele olduğunu hatırlatan herkesin üzerine düşeni yapması gerektiği söyledi. Güvenlik güçlerinin suç ve çetelerle mücadele ettiğini anlattan Erdoğan yakalanan çetelerin kimlerle bağlantılı olduğunu görüyorsunuz dedi.

SON MESAJI

Vatandaşların oy verirken iyi düşünmelerini tavsiye eden Erdoğan geçmiş ile kendi dönemleri arasında kıyaslama yaparak oy vermelerini istedi.
Erdoğan ‘Eğer sen mutfağında bizden önceki dönemden daha az ekmek alıyorsan bize oy verme ” dedi.
Vatandaşları mutlaka oy vermeye çağıran Erdoğan İstanbul ve Kocaelili vatandaşları yarınki mitinge davet etti.