Başbakan Erdoğan AB’ye sert çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği'nin (AB) müzakereler için Kıbrıs'ı öne sürmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Erdoğan, AB ülkelerinin müzakereler için sürekli Kıbrıs’ı öne sürmesini etik bulmadıklarını söyledi. KKTC yönetimi samimi davrandığı halde ‘barış istemiyoruz’ diyen Güney Kıbrıs’ın AB’ye dahil edilmesi ve KKTC’ye tekrar ambargo uygulanmasının çok yanlış olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Biz bu anlayışa diyoruz ki önce yanlışınızı düzeltin. Yanlışınızı düzeltmeden bizden KKTC ile ilgili hiçbir talepte bulunamazsınız. Kıbrıs için Kopenhag ve Mastrich kriterleri içinde olmayan hiçbir şeyi önümüze süremezsiniz.” dedi.

Türkiye’yi şu anda yüzde 45 kayıt dışı ekonomi ile yönettiklerini anlatan Başbakan, iş adamlarına seslenerek, “Bunun yüzde 80’lere çıktığında nasıl bir Türkiye ile karşı karşıya kalacağınızı düşünün?” diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasında ekonominin 3 yıldır büyüme kaydettiğini vurguladı.

Toplantının açılışında Aydın Valisi Mustafa Malay, Aydın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Baştuğ ile Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin birer konuşma yaptı. İldeki çalışmalar hakkında bilgi veren konuşmacılar, Erdoğan’dan jeotermal enerjinin değerlendirilmesini ve Çine Barajı’nın tamamlanmasını istedi.