Başbakan Erdoğan acılı baba Zevki Koçyiğit ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üç çocuğunu kuş gribi nedeniyle kaybeden Doğubayazıtlı Zeki Koçyiğit'i TBMM'de kabul etti.

TBMM’de AK Parti grup odasında gerçekleşen kabulde Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de hazır bulundu. Kabulde bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Ağrı Doğubayazıtlı Zeki Koçyiğit’in, kuş gribi nedeniyle dört çocuğundan üçünü kaybettiğini hatırlatarak, ”Allah rahmet eylesin. Bu acı, sadece Koçyiğit ailesinin bir acısı değildi, milletçe hepimizin acısıydı” diye konuştu. Kuş gribinden dördüncü ölümün, yine Doğubayazıtlı Fatma Özcan’ın ölümü olduğunu dile getiren Erdoğan, “Özcan ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet etsin” dedi. Başbakan Erdoğan, Özcan aliesiyle de görüşeceğini kaydetti.

Hafta sonu Ağrı milletvekillerinin Özcan ailesinin yanına giderek kendilerini ziyaret edeceğini açıklayan Erdoğan, “Zeki Koçyiğit, ‘ne isteğin var’ dediğimiz zaman benden ilk etapta dördüncü yavrusunun okutularak yetiştirilmesini istedi bizden. Tabii ki anlamlı bir tespitti. ‘İnşallah. O yavru bizim yavrumuz. Elimizden geleni yapacağız. En iyi şekilde okutup, yetiştireceğiz’ dedik. Kendileri de bu noktada, Ankara’ya yerleşmeyi tercih ettiler. İnşallah Ankara’da kendilerine imkanları hazırladık, hazırlıyoruz. Yavrusunu burada okutup, inşallah hayırlısıyla ülkemize kazandıracağız, yetiştireceğiz” şeklinde konuştu.

HİÇBİR DEVLET HASTANESİ KAPILARINI VATANDAŞLARA KAPATAMAYACAK

Bir gazetecinin, kuş gribinden ölen Fatma Özcan’ın babasının, senet imzalamak zorunda kalmamak için kızını hastaneye geç götürdüğü şeklindeki iddiaları hatırlatması üzerine Başbakan Erdoğan, hiçbir devlet hastanesinin kapılarını vatandaşlara kapatamayacağını söyledi. Erdoğan şöyle konuştu: ”Aslında 8 yıl önce olan bir olay. Televizyonlarda kendi ağzından da bunu dinledim. Keşke böyle bir endişeye kapılmasaydı. Çünkü, bu dönemde bunların hiçbirisi geçerli değil. Bu dönemde hiçbir devlet hastanesi, kapısını vatandaşıma kapatamaz. İster borcu olsun, ister şu olsun ister bu. Bunların hepsi kapandı artık. Bizim dönemimizde böyle birşey yok artık. Rehin alma, şuymuş, buymuş… Böyle bir şey yok artık. Eğer bir alacağı varsa bizi arar.”

Geçtiğimiz günlerde Fatma Kuş isimli bir hastanın ilik naklinin gündeme geldiğini, Fatma Kuş’un önüne bazı formalitelerin çıkarıldığını ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yani siz önce parayı ödeyeceksiniz, ödedikten sonra Emekli Sandığı’na faturalarla müracaat edeceksiniz, biz size bu parayı ödeyeceğiz. Tamam da benim o vatandaşım acaba o parayı bulma gücü var mı? Böyle bir imkanı var mı? Böyle bir formaliteyi niye önüne çıkarıyorsun? Bunun için sizinle Emekli Sandığı anlaşmıştır, SSK anlaşmıştır. Siz yapılması gereken neyse yapacaksınız. Ödeme neyse ödeyeceksiniz. Ondan sonra da devlet bunu size ödeyecek. Olay bu kadar basit. Ama maalesef bu tür formalitelerle halkımızın önüne bu tür engeller çıkartılıyor. Bu da bizi üzüyor. Hastamızın annesini aradım, kendisiyle görüştüm. Daha sonra Maliye bakanımızı seferber ettim. O da irtibatını kurdu. Şimdi sistem çalışmaya başladı. Takip ediyoruz. Maliye Bakanımız takip ediyor. Bu sabah ben yine kendisini aradım. Sıkı sıkıya takip ediyorum” diye konuştu. Başbakan Erdoğan, ”Hiç bir hastane alacak vesilesiyle hastalarımı geri çeviremez. Çevirdiği anda hemen ilgili birimlerimize lütfen ulaşsınlar, takipçisi biz oluruz” diye konuştu.