Başbakan Erdoğan: Afganistan’da kaçırılan mühendislerden 4’ü kurtarıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan'da düşen helikopter içinde bulunan ve kaçırılan 8 mühendisten 4'ünün, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) çalışmaları ile kurtarıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’da düşen helikopter içinde bulunan ve kaçırılan 8 mühendisten 4’ünün, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) çalışmaları ile kurtarıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı’nın ‘Analar Ağlamasın’ sloganı ile düzenlediği toplantıya katıldı. Erdoğan, Türkiye’nin 7 bölgesini temsilen seçilen 10 annenin ‘Anneler Günü’nü kutladı. Anneler, birlikte yaptıkları elişi çiçek tablosunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hediye ettiler. Ayrıca, Özlem Zengin de Emine Erdoğan’a bir kaşkol ve şal hediye etti.

Başbakan Erdoğan, ahirete göçmüş annelere rahmet, hayatta olanlara afiyet dilediğini belirterek, “Dilerim bütün anneler, evlatlarının kokularını alarak yaşasınlar.” dedi.

“ANNELER GÜNÜ’NÜ BURUK GEÇİRİYORUZ”

Erdoğan, “Maalesef bugün bir anneler gününü daha burukluk ve hüzün içinde geçiriyoruz. Dün Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde belediye ve PTT binalarının önünde iki bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 46 kardeşimizi kaybettik. 19’u ağır olmak üzere, 55 kardeşimiz de halen hastanede tedavi altında.” bilgisini verdi. Saldırı nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı dilediğini belirten Erdoğan, “Yaralı kardeşlerimize de acil şifalar temenni ediyorum.” dedi.

“İLK ANDAN İTİBAREN BAKANLAR OLAY YERİNDEYDİ”

Saldırı sonrasına ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, “İlk andan itibaren gerek başbakan yardımcım, gerek içişleri bakanım, adalet bakanım, sağlık bakanım, milletvekili arkadaşlarımla beraber orada bulundular ve sürekli olarak irtibat halinde bulundular.” diye konuştu.

“TÜM BİRİMLERİMİZLE KOORDİNELİ ÇALIŞTIK”

Reyhanlı’daki saldırıların hemen ardından bütün imkanları seferber ettiklerine belirten Başbakan Erdoğan, “Sağlık ekiplerimizle, Kızılayımızla, güvenlik ve istihbarat ekiplerimizle bölgedeki çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Sağlık Bakanlığımızın tüm birimleri teyakkuza geçti. Yaralı vatandaşların intikali konusunda tüm imkanları seferber ettik. Güvenlik ve istihbarat birimlerimiz, hadisenin aydınlatılması için çalışmalarını anında başlattı. İçişleri ve Adalet bakanlıklarımız ile diğer ilgili bakanlıklarımız hem ihtiyaçların karşılanması, hem hadisenin aydınlatılması için olay anından itibaren çalışmalarını sürdürüyorlar. Biz de olayı haber aldığımız andan itibaren gelişmeleri izliyoruz. Çalışmaları koordine ettik.” ifadesini kullandı.

ŞÖLENLER ERTELENDİ

Bugün Tekirdağ’da AK Parti Tekirdağ Gençlik Kolları’nın 12’nci gençlik şöleninin yapılmasının planlandığını belirten Erdoğan, “Bu programımız iptal edildi. Anneler günü vesilesi ile düzenlenen bu programı da yaşanan acı hadise dolayısıyla sadece anma proğramı olarak gerçekleştirmek istedik. Huzurlarınızda, Ebru Gündeş Hanımefendi’ye de gösterdikleri anlayış sebebiyle özellikle şükranlarımı ifade etmek istiyorum. İnşallah en kısa zamanda ilçemizde bu çağrıyı bir barış havasında, kardeşlik havasında, saygı ve sevginin egemen olduğu bir havada, İstanbul’da dolu dolu en büyük stadımızda yapacağımız bir toplantı ile bu mesajımızı en kısa sürede veririz.” dedi.

“BİRLİK, BERABERLİK VE SOĞUKKANLILIKLA BU SÜRECİ AŞMALIYIZ”

Başbakan Erdoğan, “Allah’ın izniyle, milletimizin dirayetiyle, sabır ve soğukkanlılıkla, en önemlisi de birlikle, beraberlikle, tek yürek olarak, bu acıyı aşacak, böyle acıların yaşanmasının da önünü keseceğiz.” diye konuştu.

ERDOĞAN SIK SIK SAĞDUYU ÇAĞRISI YAPTI

Gerek Reyhanlı’daki saldırıda, gerek Suriye meselesi, gerek süreç konusunda bazı konuları söylemek zorunda olduğunu belirten Erdoğan, “Bizi Suriye’deki kanlı bataklığın içine çekme yönündeki her provokasyon, her tahrik konusunda son derece dikkatli, son derece hassas, en önemlisi de son derece soğukkanlı olmak zorundayız. Büyük devlet, hadiseler karşısında soğukkanlılığını muhafaza eden, aklı selim ile hareket edebilendir. Suriye’de kanlı sürecin başladığı andan itibaren uçak hadisesi ile Cilvegözü sınır kapımızdaki saldırıyla, diğer bazı provakasyonlarla Türkiye’nin sabrı ve soğukkanlılığı adeta test ediliyor. Türkiye, bu tür provakasyonlarla adeta kirli bir senaryonun içine çekilmek isteniyor. Özellikle Hatay ilimizde bir takım hassasiyetleri kullanarak tahrik etmek suretiyle kaos oluşturulmak, fitne çıkarılmak isteniyor. Biz bu tür girişimlere karşı çok dikkatli, serinkanlı olduk. Bundan sonra da tüm serinkanlılığımızı en iyi şekilde muhafaza edeceğiz. Soğukkanlılığımızı yitirerek, aklıselim dışına çıkarak, bizi çekmek istedikleri tuzağa düşmeyeceğiz.” şeklinde sağduyu çağrıları yaptı.

“SURİYE’DEKİ MESELE TÜRKİYE’NİN MESELESİDİR”

Suriye’deki meselenin AK Parti’nin veya Recep Tayyip Erdoğan’ın meselesi olmadığını belirten Başbakan, şöyle devam etti: “Oradaki mesele Türkiye’nin meselesidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin, milletimizin meselesidir. Düşürülen uçak AK Parti’nin uçağı değil, Türkiye Cumhuriyeti devletinin uçağıdır. Şehit edilen polisler, memurlar AK Parti’nin değil Türkiye Cumhuriyeti devletinin polisleri ve memurlarıdır. Askerlerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerleridir. Bu milletin askerleridir, bu milletin evlatlarıdır. Alçakça katledilen masum insanlar, AK Parti teşkillatının ya da seçmenleri değil Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşlarıdır.”

Başbakan Erdoğan, bu tür hadiselerin ardından, bu tür alçakça saldırıların ardından adeta suçluyu korurcasına, adeta suçlunun üzerini örtercesine hükümeti, AK Parti’yi, AK Parti’nin dış politikasını hedef almanın, tam anlamıyla fırsatçılık olduğunu söyledi. Erdoğan, bunun, tam anlamıyla Türkiye düşmanlarının ekmeğine yağ sürmek olduğunu kaydetti. Bugün bir ve beraber olmak zorunda olduğumuzu belirten Erdoğan, “76 milyon, acıyı paylaşmak, saldırılara birlikte göğüs germek, tüm dünyaya birlik fotoğrafını sunmak zorundayız.” dedi.

BAŞBAKAN: YAŞANANLARI SİYASİ RANT HALİNE GETİRMEK AHLAKSIZLIKTIR

Konuşmasının bu bölümünde Başbakan Erdoğan, “Bugün ‘Ben söylemiştim’ diyerek suçlamak, itham etmek, içerden suçlu arama günü değildir. Saldırı olduğu andan itibaren, daha biz cenazelerimizi kaldırmadan, daha yaralar sarılmadan saldırganları unutup meseleyi siyasi bir çıkar meselesi haline getirme günü hiç değildir. Bir ülkenin acısını, 76 milyon milletin ortak hüznünü ilk andan itibaren siyasi bir rant meselesi haline getirmek, en hafif tabiri ile ahlaksızlıktır.” şeklinde konuştu.

“AMAÇ NİFAK OLUŞTURMAK”

Başbakan Erdoğan, “Bu saldırıların amacı en başta, milletimin fertleri arasında nifak oluşturmak, milletimin fertleri arasına fitne sokmak, milletimin zihninde soru işaretleri oluşturmaktır. Buna izin vermeyeceğiz. Terörün, Türkiye düşmanlarının da Türkiyenin birlik fotoğrafını kirletmelerine asla müsaade etmeyeceğiz. Hassasiyetlerin kaşınmasına, farklılıkların bir husumete çevrilmesine asla ve asla müsade etmeyeceğiz.” dedi.

“FIRSATÇILARA PRİM VERMEYİN”

Ancak herkesin soğukkanlı olmak, aklı selim ile hareket etmek zorunda olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Özellikle de açıklamalarından dolayı sorumlu olduklarını bilmek zorundadır. Birilerinin Şam’daki camilerle, Şam’daki gayrimeçhul yönetimle gönül bağı olabilir. Birilerinin eli kanlı terör örgütleri ile muhabbetleri olabilir. Birilerinin mezhep taassubu içerisinde bir mezhep çatışmasına ellerinde körük ile gitme çabası da olabilir. Ama biz buna izin vermeyeceğiz. Buradan Reyhanlıdaki, Hatay’daki kardeşlerime, 76 milyon vatandaşıma sesleniyorum. Lütfen tahriklere karşı dikkatli olun. Lütfen aramıza nifak sokmaya, bizi birbirimize düşürmeye, milletin kalplerini birbirine hasım etmeye çalışanlara karşı uyanık olun. Kışkırtıcı, ayırımcı, ayrıştırıcı, fırsatçı tavırlara lütfen pirim vermeyin.” diye konuştu.

BAŞBAKAN’DAN ANNELER GÜNÜ İÇİN BURUK MESAJ

Konuşmasında Anneler Günü mesajı da veren Erdoğan, “Benim Reyhanlı’daki kardeşlerim, biliyorum ki bu anneler gününü hüzün içinde kutladı. Bu anneler gününü sabah erken saatlerinden itibaren evlatlarını mezara defnederek kutladı. Ama birileri de ‘Bu cenaze merasimlerini geciktiremez misiniz’ diye haber gönderdi. Ancak onlar bu oyuna gelmediler. Çünkü onlar şok içindeydiler. Geciktirmediler ve gittiler, insani ve İslami görevlerini hep birlikte yaptılar. Biz bu saldırganları, bu Türkiye düşmanlarını sevindirmeyeceğiz. Türkiye üzerine kirli hesapları olan bu alçakları asla sevindirmeyeceğiz. Bunların Türkiye içindeki, ellerini ovuşturarak tebessüm ederek ‘Oh oldu’ diyen fırsat kollayan uzantılarını da sevindirmeyerek onlara da fırsat tanımayacağız. Düşmana inat, saldırganlara inat, birbirimize daha da kenetlenerek, bir olacak, evvelallah diri diri olacağız. Suriye kaynaklı olarak güvenlik güçlerimize, insanımıza, il ve ilçelerimize yönelik saldırıları Türkiye’nin Suriye politikasına bir tepki olarak görmek ve göstermek sorumsuzluktur, hedef saptırmaktır.” dedi.

Göreve geldiklerinden bu yana milli gelirin arttığını, Merkez Bankası döviz rezervlerinin yükseldiğini ve IMF’ye olan borcun son taksidini iki gün sonra ödeyeceklerini belirten Erdoğan, “Bunu hazmedemiyorlar. Bu gelişmeleri söylerken ben de heyecan duyuyorum. Güçlü Türkiyeyi hazmedemiyorlar. Ancak isteseler de istemeseler de bu olacak.” diye konuştu. Konuşmasında tekrar annelere seslenen Erdoğan, “Annesi ile şu anda beraber olanlar, belki kıymetinizi bilmeyebilirler. Ancak annesini kaybedenler, kıymetini iyi bilirler.” dedi.

Suriye bölgesinde yaşanan saldırılarla ilgili yorum yapan Erdoğan, şunları ifade etti: “Bu saldırılar, ateş içindeki bir ülkenin bu ateş içine Türkiye’yi de çekme amacına dayanan saldırılardır. Bu saldırılar, kanlı Baas ejiminin işbirlikçilerine fırsat vermek saldırısıdır. Bu saldırılar, Türkiye’deki eli kanlı terör örgütlerine kan ikmali yapma niyetli saldırılardır. Bu saldırılar, başta Hatay olmak üzere barış ve huzur içinde, kardeşlik içinde, bir arada yaşayanları tahrik etme saldırılarılarıdır. Bu saldırılar, terör meselesini çözen, kardeşliğini pekiştiren, annelerinin gözyaşlarını dindiren bir Türkiye’ye yönelik saldırılardır.” dedi.

DÜŞEN HELİKOPTERNDEN KAÇIRILAN 4 MÜHENDİS KURTARILDI

Diğer yandan, Afganistan’da düşen helikopterden kaçırılan 8 mühendis Türk tekniker bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Milli İstihbarat Teşkilatımızın gayretleri neticesinde, bunlardan 4 tanesi teslim alındı, kurtarıldı. Nurettin Koç, Erkan Kaya, Abdülbaki Aslanhan ve Mülayim Çevik. Bu kardeşlerimin de ailelerine, anne, baba ve tüm yakınlarına, böyle bir günde böyle bir müjdeyi veriyoruz. En kısa zamanda diğer 4 kardeşimiz ile ilgili bu müjdeyi vermek yine bizlere nasip olur diyorum.” şeklinde konuştu.