Basbakan Erdogan AIHM’nin kararini elestirdi

DENIZLI - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'nin (AIHM) Leyla Sahin ile verdigi karari elestirerek, "Müslümanlara ait örtünme konusunda karar verirken bilirkisi noktasinda Islam dininin bilgilerine danismasi gerekirdi." dedi.

Karar verilmeden önce Islam bilginlerine konunun danisilmasi gerektigini kaydeden Erdogan, “Gerçekten bu örtü ideolojik mi? Sosyolojik yoksa dinin bir geregi midir? Bunun sorulmasi gerekirdi. Sorduktan sonra da karari yine onlar verecek. Biz onlarin verdigi karari uyariz o ayri bir olay. Ama isin bu tarafi saptirilmasin. Türkiye’de de kimse bunu saptirma yoluna gitmesin.” diye konustu.

Örtünme konusunun toplumsal ve kurumsal bir mutabakat ile çözülebilecegini belirten Erdogan, “AK Parti’nin bu konudaki tavri nettir. Bu ancak toplumsal ve kurumsal isbirligi ile çözülür. Anadolu insaninin degerleriyle hiç kimse oynama hakkina sahip degildir. Türkiye artik kabugunu kirmistir. Dünya ülkelerinin gözü üzerine çevrilmis bir ülke haline gelmistir. Din ve vicdan özgürlügü diyoruz bunun geregi ne ise bunu yapmak zorundayiz. Bunun üzerinden kimse siyaset yapmasin.” ifadelerini kullandi.

AK Parti’nin din üzerinden siyaset yapmayacagini ilke olarak benimsediklerini anlatan Erdogan, “Kimse AK Parti’yi bu konuda suçlamasin. Bu bizim programimizda var. AK Parti döneminde Türkiye krizler ülkesi olmaktan çikmis. Firsat ve imkanlar ülkesi haline gelmistir. Bunun saglanmasinda bize güvenen ve bizden desteklerini esirgemeyen milletimize sayesinde olmustur. El birligi ile Türkiye’yi dünya liginde hak ettigi yere tasiyacagiz.” seklinde konustu.