Başbakan Erdoğan Almanya’daki Türkler’e hitap etti

Soruşturmanın sonuna kadar takipçisi olacağız. İnşallah benzeri acıları tekrar yaşamayız.

Tam 47 yıldır Almanya’daki vatandaşlarımız bu ülkenin kalkınması için mücadele verdi. Burada bir yandan çalışırken kendi kimliğinizi, kültürünüzü muhafaza etme mücadelesi verdiniz. Her zaman kulağınız, gözünüz Türkiye’de oldu. Kimse sizden asimile edilmeniz konusunda bir beklenti içinde olamazlar. Asimilasyon bir insanlık suçudur.

Dilinizi kullanmanıza kimse engel olamaz ama bunun yanı sıra bulunuduğunuz ülkenin dilini öğrenmeniz önemli bir durumdur. Buradaki kaliteli, özgün eğitimden yararlanmanız size ve çocuklarınıza imkan sağlayacaktır. 3 milyon civarında Türk vatandaşımızın yaşadığı Almanya’da vatandaşlarımızın Alman iç politikasında da etkili olması gerekmektedir.

Zaman zaman birileri çıkıp ‘İmtiyazlı ortaklık’ diye birşey çıkartıyorlar. Bizim kitabımızda İmtiyazlı Ortaklık diye birşey yok. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği deklarasyonunda ‘İmtiyazlı Ortaklık’ diye birşey yok. Kimse Türkiye’ye böyle bir elbise giydiremezler.

1963’den bu yana Türkiye yasal olarak Avrupa Birliği süreci içinde. 45 yıldır bu süreç devam ediyor. Türkiye sabırla bu günlere geldi. Şimdi yine birşeyler yapmak suretiyle ‘Belki Türkiye çelikilir’ diye düşünüyorlar.

Kusura bakmasınlar çekilmeyeceğiz, biz bu yola devam edeceğiz. Biz kaçan olmayacağız, biz çekilen olmayacağız, biz dersimizi çalışıyoruz, işimizi de biliyoruz. Burada dikkat edilirse bir incelik var. Bir taraftan 1,5 milyar İslam dünyası adına laik, demokratik bir ülke olarak Türkiye ile diğer tarafta İspanya ‘Medeniyetler İttifakı’ Projesini ortaya koyduk. Bunun ilk adımını da Avrupa Birliği olarak ifade ettik. Bunu eğer hazmedemiyorlarsa bizim yapabileceğimiz birşey yok.

Biz Avrupalı dostlarımıza diyoruz ki, “Siz yanılıyorsunuz zaten bizim 5 milyona yakın vatandaşımız Avrupa’da yaşıyor. Gelin bizi sudan bahanelerle oyalamayın.” Kolay değil tam 45 yıl geçti. İnşallah biz bu sorunu aşacağız. Biz ısrarla bu yola devam edeceğiz. Kopenhag Siyasi Kriterlerini dönemimizde çıkarttık. Mastrich Ekonomik Kriterlerinde de çok iyi bir noktaya geldik. Birçok Avrupa ülkesi bu kriterleri yakalayamazken biz yakalıyoruz.

Türkiye’nin üyeliği önünde engel çıkartacak olanlar karşılarında Türk toplumunun demokratik unsurlarını görmelidir. Yeter ki biz dayanışma içerisinde olalım. Yeterki biz kendimizi öteki gibi değil bu ülkenin bir asli unsuru olarak görelim. Bunu başardığımız zaman göreceksiniz ki tek tek bu sorunlar aşılacak. Hedefe er veya geç ulaşacağız.

Türban yüzünden beyin göçü yaratılmıştır.

Türkiye’nin 489 milyar dolara ulaştı Gayri Safi Milli Hasılası bu tam olarak açıklanmadı ama kişi başına gelir 7 bin dolara ulaştı. Bu yeterli değil ama daha iyi olacak. Hedef 2013’de 10 bin doları aşmak. Fakat bunun fazlası olacak ama azı olmayacak. Çünkü bunu yakaladığımız andan itibaren Türkiye tutana Türkleri tutana aşkolsun diyeceğiz.

Değerli kardeşlerim bitmedi göreve geldiğimiz tarihde yılda 1 milyar dolarlık yabancı sermaye giriyordu. Niye? Çünkü Türkiye güven ülkesi değildi. 2006 yılında 20 milyar dolar, 2007 yılında yine 20 milyar doları yakaladık ve aştık. Artık Türkiye bir güven ülkesi, artık Türkiye bir istikrar ülkesi.

Biz bu milletin efendisi değiliz, biz bu milletin hizmetkarıyız. Biz bu yola böyle çıktık.

İkinci adımı sağlık alanında yaptık. Benim hayatımın büyük çoğunluğu sigortalı olarak geçti. Bu dönemde hastanelere gittiğimizde muayene olmak imkansızdı. Sürekli ‘Bekle kardeşim’ deniyordu. Artık herkes istediği hastaneye gidebiliyor.

Türkiye’de sağlık kentleri kurmaya başlayacağız. Artık dünyadan Türkiye’ye sağlık turizmi gerçekleşecek.

‘Enflasyonu yüzde 6’ya düşüreceğiz’

Enflasyon rakamları geldiğimiz dönemde yüzde 30’du şimdi 8,1 civarında. Enflasyon çok önemli hedefimiz bunu yıl sonunda 6 oranına düşürmek. Göreve geldiğimizde faiz ne kadardı biliyor musunuz? Devlet borçlanma faizi yüzde 68,3 faiz ödüyordu şimdi yüzde 15’e düştü. Nereden nereye? Bu aradaki fark benim sevgili vatandaşımın cebinde kalıyor.

Dönemimizde bir tane banka fona devredilmiş değil ama biz gelmeden önce 22 tane banka soyulmuştu. Şimdi bankaların hepsi karda.