Başbakan Erdoğan Ankara’dan konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Romanya ile olan ticaret hacminin 4 milyar dolar olduğunu belirterek, bu miktarın daha da artırılmasını istediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, Romanya Başbakanı Colin Popescu Tariceonu’yla yaptığı ortak basın toplantısında, dost ve müttefik ülke Romanya’nın 15 yılı aşkın süredir uygulamaya koyduğu reformları yakından takip ettiklerini söyledi. Romanya’nın 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olacağını hatırlatan Erdoğan, Romanya’nın müzakere sürecindeki deneyimlerinden faydalanacaklarını ifade etti. Erdoğan, Romanya ile ilişkileri geliştirmeye önem verdiklerine işaret ederek, iki ülke arasınaki işbirliğinin halkların refah ve mutluluğunun yanı sıra, bölgenin barış ve istikrarı açısından önemli olduğuna inandıklarını vurguladı. Konuk başbakanla siyasi, ekonomik, kültürel ve diplomatik konuları ele aldıklarını belirten Erdoğan, iki ülkenin olaylara bakışının birebir örtüştüğünü ifade etti.
Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4 milyar dolar olduğunu, Türk yatırımcıların yatırımın 500 milyon doları aştığını, üçüncü ülkeler kanalıyla yapılan yatırımların 1.5 milyar dolar olduğunu belirtti. Erdoğan, mevcut ticaret hacminin daha da artırılmasını istediklerini kaydetti.
Erdoğan, Türkiye’nin Birleşmişler Güvenlik Konseyi’ne geçici üyelik konusunda Romanya’nın Türkiye’ye desteğinin her zaman devam ettiğini belirtti.
Romanya Başbakanı Colin Popescu Tariceonu, Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin her geçen gün arttığını söyledi. Tariceonu, görüşmelerde AB konusunu ele aldıklarını ve entegrasyon sürecini değerlendirdikleni kaydetti. Tariceonu, üyelik müzakereleri sürecinde edindikleri tecrübeleri Türkiye ile paylaşacaklarına işaret ederek, müzakerelerin çok kolay olmadığını kaydetti.
Tariceonu, Türkiye’nin bölgede en önemli ekonomik ortakları olduğuna işaret ederek, Başbakan Erdoğan’la doğalgaz projesini ve deniz altından enerji aktarımı konusunu ele aldıklarını söyledi. Tariceonu, Bükreş’te camii yapılması için dört ayrı arsa önerisinde bulunduklarını, bunun karşılığında İstanbul’da kilise açılmasını görüştüklerini belirtti. Tariceonu, Başbakan Erdoğan’ın Kıbrıs konusunda kendisine bilgi arz ettiğini kaydetti.
Tariceonu, bir soru üzerine, Romanya’da dokunulmazlıklar konusunda yeni düzenleme yaptıklarını, yapılan çalışmalarda çok sayıda kamu görevlisinin haksız yolla mal edindiklerini belirtti. Tariceonu, Avrupa Birliği’nin kamu görevlilerinin mal varlıkları konusunda düzenleme olmadığını da vurguladı.
Başbakan Erdoğan, kuş gribiyle ilgili bir soru üzerine, Türkiye’nin kuş gribiyle ilgili süreci atlattığını söyledi. Sağlık, Tarım, Çevre ve Orman bakanlıklarının kuş gribiyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, bu süreçte bir milyon kanatlı hayvanın itlaf edildiğini vurguladı.
Başbakan Erdoğan, Romanya’dan kimi Türkiye’de teknik direktör olarak görmek istediği yönündeki soruya ise Fenerbahçe’nin kaleciliğini yapmış Datcu olduğunu söyledi. Erdoğan’ın cevabı basın mensupları arasında şaşkınlıkla karşılanması üzerine Romanya Başbakanı Tariceonu, salonda bulunan basın mensuplarının Datcu’nun futbolculuğu döneminde doğmadığını kaydetti. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, ”Demek ki biz yaşlanmışız” diye espri yaptı.