Başbakan Erdoğan ‘Atak’ için devrede

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne toplam 91 adet uluslararası taktik-taarruz savaş helikopteri alımana yönelik uluslararası ihalede(Türk Atak Projesi) sona yaklaşıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Monta Carlo’daki temaslarının ardından, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve danışmanlarını alarak Fransa’nın Marsilya kentinde bulunan EADS Inc. Eurocopter tesislerine gitti. Tesisleri gezen Başbakan Erdoğan ve heyetine, Fransa’nın savaş helikopteri olan ‘Tiger’ hakkında brifing verildi.

Türk Atak Projesi hakkında bir grup gazeteciye bilgi veren Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, projenin yaklaşık 10 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu hatırlatarak, projenin hayata geçirilmesi konusunda kararlı olduklarını söyledi. Projenin kendilerinden önce 7 yıl sürüncemede kaldığını kaydeden Bakan Gönül, Ak Parti iktidarının hemen sonrasında projeyi gözden geçirdiklerini anlatttı. 2003 yılında Genelkurmay ile görüştüklerini ve alınması planlanan taarruz helikopterinin özelliklerinin realize edilmesini istediklerini aktaran Gönül, sonrasında ise Genelkurmay’ın görüşleri doğrultusunda ihale şartnamesinin değiştirildiğini söyledi. Alınacak helikopterin motor gücünün ve silah taşıma kapasitesinin Türkiye için çok önemli olduğunu ifade eden Vecdi Gönül, toplam 91 tane alınacak helikopterin birim fiyatı konusundaki tahminlerini ise “Pazarlık gücümüzü azaltır” endişesi ile açıklamadı.

Değişen şartnamenin ardından 4 firmanın teklif verdiğini ifade eden Gönül, tekliflerin tamamen teknik açıdan ve fiyat açısından değerlendirileceğini, siyasi tercihlerin ihaleye yansıtılmayacağını savundu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın Haziran sonunda kararını açıklayacağını kaydeden Gönül, son sözü ise Başbakan Erdoğan’ın ve hükümetin söyleyeceğinin altını çizdi.

—Atak için yarışacak modeller ve firmalar—

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda hazırlanan ihale şartnamesini kabul ederek ihaleye teklif veren firmalar ve modelleri şunlar: Fransa Eurocopter firması Tiger, İtalya Agusta firması ıÜüA-129 Mangusta, Rusya Rosoboronexport firması MI-28 Havoc ve Güney Afrika Denel firması CSH-2 Rooivalk.

ABD’nin Bell ve Boing firmaları şartnamenin hazırlanmasının ardından ihaleden çekilmişti.