Başbakan Erdoğan; ‘Bana mektup gelmedi’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği parlementerlerinden Güneydoğu'daki olaylarla ilgili olarak kendisine bir mektup gelmediğini söyledi.

Avrupa Parlementosu üyelerinden kendisine bir mektup gönderildiği haberlerinin hatırlatılması üzerine Başbakan Erdoğan, kendisine şu ana kadar ulaşmış bir mektubun bulunmadığını, böyle bir mektubu görmediğini söyledi. Erdoğan, konuyla ilgili olarak medya organlarında yer alan haber bültenlerinden bilgisinin olduğunu ifade etti. Erdoğan, askerin, jandarmanın ve polisin hiç bir ülkede görülmediği kadar hoşgörülü davrandığını, dün 5 askerin ve bir polis memurunun şehit olduğunu ifade etti. Mektubun kişişel görüşler olduğunu vurgulayan Erdoğan, mektup yazan ve yazmak isteyenlerin Türkiye’de yaşamalarının lazım olduğunu vurguladı. Erdogan, askere, jandarmaya ve polise böyle yaklaşımlarda bulunanlara her zaman cevap vermeyeceklerini ve gerekli platformlarda cevap vereceklerini kaydetti.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eş Başkanı Ahmet Türk’ün terör örgütünün tanımının belli olmadığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, terörün net bir tanımının olmadığını, dünyanın uluslararası camiada farklı tanımları olduğunu ifade etti. Erdoğan, Türk’ün terörün tanımları arkasına sığınmamaları gerektiğine işaret ederek, “Terörün ne olduğu açıkça ve net bir şekilde bellidir.” dedi.

Erdoğan, PKK terör örgütünün illegal bir şekilde Türkiye’de insanlara karşı acımasızca, mayın döşeyerek, topla-tüfekle, esnafını, yediden yetmişe herkese karşı nereden ve ne zaman geleceği belli olmayan bir şekilde silahlı eylemde bulunduğuna işaret etti. “On binlerce insanı öldürenler terörist değil de ne denir? Bunu kalkıp müdefa edeceksiniz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, legal bir yaşamın içinde olan ve demokratik yaşamı isteyenlerin kaçıp göçmeyle elde silahla dolaşmayacağını belirterek, “Silahsız bir şekilde masaya gelirsiniz her şeyi konuşuruz. Bu siyasi partide PKK’nın bir terör örgütü olduğunu kabul edecektir. Avrupa ülkelerinin, ABD’nin ve bütün herkes terör örgütü olarak tanıyor. Bunların hiçbiri bilmiyorda bu siyasi parti mi biliyor?” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Merkez Bankası başkanlığı için ismi bu hafta içerisinde belirlemeye çalışacaklarını kaydetti.