Başbakan Erdoğan Baykal’ın eleştirilerine karşılık verdi

Erdoğan, kendisi için, "Terör örgütünün uzantıları ile nişanlandı." diyen Baykal'a cevap verdi.

Edip Akbayram’ın CHP mitinglerinde verdiği konsere atıfta bulunan Erdoğan, “Baykal, PKK bayrağının önünde konser verenlerle seçim meydanlarında dolaşıyor. Neymiş, sanatçıymış. Bizim o tür sanatçılarla da işimiz yok.” dedi. Akbayram, geçen nisan ayında PKK bayrakları ve terörist başı Apo posterlerinin açıldığı Londra’daki konserde şarkı söylemişti.

Başbakan, miting programını dün Muğla ve Manisa’da sürdürdü. Muğla’da Deniz Baykal’ın cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili ortaya koyduğu tutumu anlatan Erdoğan, üslup eleştirisinde bulundu: “Ben inanıyorum ki, Sayın Baykal’ın üslubu bu… Akşam başka konuşur, sabah bir başka. Zaten çok çirkin üsluplar kullanıyor. Edep, adap çizgisinden uzak, siyasi etikten uzak. Yaş 70 olmuş; ama hâlâ bakıyorsunuz siyasi etik diye bir şey yok. Zaten büyük bir meşruiyet krizi içerisinde. Göreceksiniz 22 Temmuz’da işi bitecek.”

Seçimin ‘sandık’ demek olduğunu, ‘kavga’ demek olmadığını anlatan Başbakan, Türk halkının kavga istemediğini söyledi. Siyaset meydanında aklın konuştuğunu belirten Erdoğan, meydanlarda öfkenin değil aklın dinlendiğini dile getirerek şöyle devam etti: “İki Türkiye fotoğrafı değil, tek Türkiye fotoğrafı vermek istiyoruz. Biz buyuz. Ayrımcılık tohumu ekmek istiyorlar. Fitne fesat karıştırmak istiyorlar. Kin, nefret tohumları ekmek istiyorlar. Bu ülkede kimsenin nifak tohumları ekmeye hakkı yoktur. Çıkmış şimdi diyor ki ‘Biz devleti böldürmeyeceğiz’. Kim ‘devleti böldüreceğiz’ diyor? Kim? Demek ki senin böyle bir karın ağrın var, böyle bir derdin var.”

Çiftçiye müjde: Üzüm fiyatı yüzde 50 artacak

Karadeniz için fındık ne ise Manisa için de üzüm o. Siyasi tercihler üzerinde başta üzüm, tarım ürünleri çok etkili. Üretici ve köylünün beklediği müjdeyi Meclis Başkanı Arınç verdi, Başbakan Erdoğan teyit etti. Üzüm fiyatına yüzde 50’nin üzerinde artış olacağı haberi ‘ova’dan gelen üreticilerin yüzünü güldürdü. Bu haberin seçim öncesi son virajda oy tablosunu değiştirebileceği görüşü hakim.

Arınç’ın memleketinde birlik mesajı verdiler

Köşk tartışmalarının yeniden alevlendiği bir dönemde AK Parti’nin 3 önemli ismi gövde gösterisi yaptı. Kayseri’den sonra bu kez, Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın memleketi Manisa’da Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül birlik beraberlik görüntüsünü pekiştirdi. Meclis Başkanlığı ve Başbakanlık konusunda olduğu gibi Köşk yolunun da aralarındaki bağları zayıflatmayacağı mesajını verdiler.
Mitingin yapıldığı Sultan Meydanı, Manisalıların anlattığına göre hiç olmadığı kadar kalabalıktı. Katılımın yüksek olmasında Cumhuriyet mitingi ve şehit cenazesinde TBMM Başkanı Arınç’a yönelik hakarete varan sözlerin de etkili olduğu söylendi. Manisa’da bir nevi ‘evladını sahiplenme’ psikolojisi hakimdi. Meydanda öfkenin odaklandığı isimlere yönelik çok sayıda pankart vardı. ‘Baykal, Sezer baksana kaç kişiyiz saysana’ bunlardan biri. Önce Gül çıktı kürsüye. Gül bahsetmese de kalabalıktan ‘Çankaya… Çankaya’ sesleri yükseldi. Gül de bu sloganları karşılıksız bırakmadı: “Merak etmeyin bir gün gelecek Çankaya da milletin olacak.” Ev sahibi olan Arınç ise daha çok millet iradesine vurgu yaptı. Meclis’i dışarıdan gelen dayatmalara karşı her zaman koruduğunu söyledi. “Sizlerden aldığım emaneti yere düşürmedim.” dediği hemşehrileri ile karşılıklı helalleşti. Başbakan, yine Baykal, Bahçeli, Uzan üçlüsüne yüklendi. Kalabalık ve coşkuyu görünce eleştirilerini esprilerle donattı. Adını anmadığı Uzan’a, ‘Bay Mazotçu’ dedi. Apo’nun idamını gündeme getiren Bahçeli’ye, “Geç o işleri geç. Sen ancak ip atarsın, bir de ip atlarsın.” diye yüklendi. Baykal için “Yaşı 70” der demez meydandan, “İşi bitmiş!” sesleri yükseldi.

ZAMAN