Başbakan Erdoğan: “Benim adayım hâlâ Abdullah Bey”

Başbakan Tayyip Erdoğan, Köşk adayının hâlâ Abdullah Gül olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Seçim meydanına katıldı ve gündeme dair soruları yanıtladı. Erdoğan’a Köşk adayı soruldu, Başbakan Gül’den vazgeçmediğini söyledi. İşte söyleşiden satırbaşları;

Üsluptaki sertlik

Erdoğan seçim süresince liderlerin üslupların sertleştiğini bundan mutluluk duymadığını belirterek “Beni meydanlarda şahsıma edilen iftiralar çıldırtıyor. Yok AK Parti altın dağıtıyormuş yok kömür dağtıyormuş. Yok Türkiye’nin borcunu artırmış, yok evler vermeyip halkı evsiz bırakmışız. Bu ilanlar ve meydanlarda atılan iftiralara kızıyorum.

Çocuğumun gemisi

Baykal bize iftira atmak için her yolu deniyor şimdi de oğlum vasıtasıyla bize çatıyor. Neymiş ben oğlumun gemisi için deniz sektöründen ÖTV’yi kaldırmışız. Gemicik dememin nedeni ise bunun adı koster. Ben 17 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Oğlum iş yapmasın mı? Bir arkadaşımızın çocuğuyla birlikte gemi aldılar. Bunda büyütülecek ne var? Ben bir gıda firmasının distribütörlüğünü yapmıştım. Hakkımızda bir sürü iftira atınca şirketlerimi de sattım. Oradan gelen gelirle çocuğuma imkan sağladım. 28-29 yaşındaki adamlar bir iş yapmasın mı. Diğer oğlum Amerika’da mortgage sayesinde bir ev aldı. Bunu bile iftira konusu yaptılar. Ben bugüne kadar Sayın Baykal’ın çoluğuyla çocuğuyla ilgili hiç bir şey söyledim mi?

Kapıları onlar kapatıyor

Ben sayın Baykal’a kapıları kapatmayalım diyorum. O kalkıyor bizim Cumhurbaşkanı adayımıza militan yakıştırması yaptı. Sayın Baykal’ın ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Belki kamuoyu araştırmaları önüne geliyor o yüzden ne dediğini bilmiyor. Ben kaç kere ‘Milli Görüş’ gömleğimi üzerimden çıkarttım dedim. Sayın Baykal’a şunu sormak lazım Almanya’da dini bir partinin lideri Cumhurbaşkanı oluyorsa biz de ne sakıncası var. Ben Başbakan olabiliyorsam, Abdullah Bey 16-17 sene milletvekilliği yapmışsa Dışişleri Bakanlığı döneminde yurt dışında bu kadar tanınmışsa neden Cumhurbaşkanı olamaz mı. Madem öyle gelin millete gidelim. Ama Baykal her zamanki gibi krizden nemalanmakla meşgul.

Benim adayım hala Abdullah Bey

Bir takım senaryolar yazıldı çizildi. Benim gönlümden geçen hala Abdullah Bey’in Cumhurbaşkanı adayı olmasıdır. Çünkü burada Sayın Gül’e ve AK Parti’ye haksızlık yapıldı. Daha önceki Cumhurbaşkanları hangi yöntemle seçildi. Sayın Baykal Anayasa Mahkemesi’ni bile tehdit etti. Hani sen demokrattın. Halkın oyuna neden itibar etmiyorsun?

Referanduma gideriz

Yeni dönemde cumhurbaşkanı seçiminde yine meclise gelmezlerse bu kez millete gideriz. Ancak bu ülkede 40 günde bir seçime gitmek ne kadar doğru. Geçen sefer kapıları tuttular o yüzden CHP’li vekiller meclise gelemedi. Ancak inanıyorum ki listeye alınmayan CHP’li arkadaşlarımız başlarına ne geleceğini bilseydi meclise girip 367’yi bulduracaklardı.

DTP’ye uzlaşmayız

Şu an DTP diye bir şey yok. Eğer bağımsızlar bir grup oluşturur DTP’ye katılırlarsa ve şimdiki tavırlarını yani (PKK arka bahçemizdir) derlerse onlarla görüşmeyiz. PKK’nın bir terör örgütü olduğunu kabul etmezlerse asla görüşmeyiz.

Yeni dönemde mecliste gerilim olabilir

Sayın Bahçeli Apo’yu asacağını söylüyor. Peki siz iktidarda iken, idam kalkmamışken neden asmadınız? Biz hukuk devletiyiz hukuk neyi gerektirirse onu yaparız. Görünen o ki gelecek dönemde Meclis’te bir DTP MHP gerilimi olacaktır.

AP heyetinin seçimi izlemesi normal

Başbakan Erdoğan Ali Kırca’nın “AP’den 32 milletvekilinin seçimleri izlemesi normal mi sorusuna” Elbette gelebilirler ve Türkiye’de demokrasinin ne kadar güzel işlediğini görebilirler”dedi.

ABD silahları PKK’da

PKK’dan kaçan iki militan kendilerine silahların ABD tarafından verildiğini ittiraf ettiler. Bizim de sağ ya da ölü ele geçirdiğimiz teröristlerin üzerinde hep Amerikan silahları bulunuyor. Biz de bu durumu gözönünde bulundurarak başta Dışişleri Bakanımızla Pentagon ile irtibat kuruyoruz. Bu silahlar ABD’den direk mi veriliyor yoksa tüccarlar aracılığıyla mı PKK’nın eline geçiyor bilemiyoruz. Ama temenni ederiz ki bu silahları ABD direk veriyor olmasın.