Başbakan Erdoğan: Bizim başka yerden vekalet alma gibi bir derdimiz yoktur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hükümetinize, devletinize inanın.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Hükümetinize, devletinize inanın. Hükümetiniz, devletiniz eğer bir konuda bir karar verecekse bu kararı verirken nereye danışarak, kimlerle danışarak, kimlerle bunun istişaresini yaparak vereceğini çok iyi bilir ve adımını da ondan sonra atar ve bu adımı attıktan sonra da milletten almış olduğu vekaletle bunu sürdürür. Bizim başka yerden vekalet alma gibi bir derdimiz yoktur.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Senegal Başbakanı Abdoul Mbaye’yi Başbakanlık Merkez Bina’da resmi törenle karşıladı. Yapılan heyetler arası görüşmenin ardından iki ülke başbakanı ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı öncesi TRT ile Senegal arasında ortak işbirliği, diplomatik pasaportlar konusunda vize uygulamasının kaldırılması konusunda anlaşma imzalandı.

“HEDEFİMİZ BÜTÜN AFRİKA ÜLKELERİNDE BÜYÜKELÇİLİK AÇMAK”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Senegal ile köklü ilişkilerin olduğunu söyledi. Ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin kuruluşunun 50. yıldönümüne isabet ettiğini hatırlatan Erdoğan, görüşmelerin son derece verimli geçtiğini vurguladı. Afrika kıtasında önce çıkan bölgesel ve uluslararası konularda da fikir alış verişi yapma imkanı bulduklarını dile getiren Erdoğan, barış ve istikrarın sağlanması, kıtanın refahın sağlanmasında, ihtiyaç çıktığında da insani olarak yardım konusunda destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. Afrika’da büyükelçilik sayısının göreve geldiklerinde 12’den 34’e çıktığını anlatan Erdoğan, hedefin bütün Afrika ülkelerinde büyükelçilik açmak olduğunu kaydetti.Türkiye-Afrika Stratejik ortaklık konusunda yeni bir milat olmasını istediklerini belirten Erdoğan, Türkiye-Senegal ilişkilerinin bu ziyaretle yeni bir dönemin de başlangıcı olacağını söyledi. Yarın yapılacak işadamlarıyla toplantının ticaret anlamında yeni bir sıçrama olacağını dile getiren Erdoğan, kendisinin de Senagal’a gideceğini açıkladı. Erdoğan, İstanbul programlarının başarılı geçmesini diledi.

Teknolojik yatırımlara yönelik bir soruya Başbakan Erdoğan, “Bir ülkenin doğal kaynaklar itibariyle petrolü ve nakde dönüşebilecek madenleri yoksa o ülkenin yapması gereken en önemli iş genç dinamik bilgiyle mücehhes bir insan potansiyeli ile teknolojik yatırımlara yönelmesidir. Türkiye olarak bizim petrol kuyularımız yok. Özellikle son 10 yılda teknolojik yatırımlara yöneldik. Devlet olarak değil savunma sanayiinde özel sektörü de teşvik ederek teknolojik olarak bu alanlara yöneldik. Senegal ile Türk yatırımcıların görüşmelerde teknolojik yatırımlar yapacaklar çıkabilir. İşadamları inceleme ve bakış açıları çok daha farklı olacaktır. Ama biz onları teşvik ederiz, yüreklendiririz. Senegal’de böyle bir yatırım olması bizi memnun eder.” karşılığını verdi.

“KARARIMIZI VERİR ATMAMIZ GEREKEN ADIMI ATARIZ”

BDP’li vekillerinin dokunulmazlık fezlekeleriyle ilgili Cumhurbaşkanının açıklamaları hatırlatılarak arada bir fikir ayrılığı olup olmadığına yönelik bir soruya Erdoğan, “Konuları saptırmayalım. Farklı konu, farklı konu. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasının neyi hedeflediği bellidir, benim yaptığım açıklamanın da neyi hedeflediği bellidir. Adı geçen, cezaevinde olan kişiler yargılanmaktadır. Türkiye’de milletvekili olarak dokunulmazlık zırhına bürünmek suretiyle ülkenin refahına, huzuruna kastedenlere, adeta teröre teşvik edenlere, ‘silahlanın’ çağrısında bulunanlara karşı da herhalde milletin vekilleri olarak bizim de yapmamız gerekenler vardır, milletimizin de bizden beklentileri vardır. Bu konuda bizler de AK Parti Grubu olarak bu fezlekeler üzerinde çalışmalarımızı yapmak suretiyle kararımızı verir, atmamız gereken adımı atarız.” ifadelerini kullandı.

“GAZZE’DEKİ SON TABLOYU BİZZAT YERİNDE GÖRMEK İSTİYORUM”

Gazze’ye yapmayı planladığı ziyaretin sorulması üzerine ise Erdoğan, “Bu arzumu şartlarımızın elverdiği ilk anda gerçekleştirmek istiyorum. Karar verdiğimiz anda açıklar ve gider ziyaretimizi gerçekleştiririz. Oradaki son tabloyu bizzat yerinde görmek istiyorum. Bu benim bir insani, bir kardeşlik görevi olduğunu ifade ederek yapmam gerekendir. Bu konuda arkadaşlarım da çalışmalarını yapıyorlar. Temenni ederim ki en kısa zamanda bunu gerçekleştirelim ve kendilerine yapmamız gereken yardımlar nelerse, katkılar nelerse bu katkıları da verelim.” diye konuştu.

“İRAN’DAN DAHA ÖNCEDE BENZER AÇIKLAMALAR YAPILDI”

Türkiye’nin NATO’dan patroit füze talebine yönelik İran’dan yapılan bazı açıklamaların hatırlatılması üzerine de Erdoğan, NATO’dan 43 kişilik bir heyetin Türkiye’ye geldiğini belirtti. Başbakan Erdoğan, TSK’daki yetkililerle bölgedeki yerleri gezdiklerini ifade etti. Gezip gördükten sonra nihai kararın verileceğini ve Türk makamlarınca da incelendikten sonra karar verileceğini anlatan Erdoğan, “Hükümetinize, devletinize inanın. Hükümetiniz, devletiniz eğer bir konuda bir karar verecekse bu kararı verirken nereye danışarak, kimlerle danışarak, kimlerle bunun istişaresini yaparak vereceğini çok iyi bilir ve adımını da ondan sonra atar ve bu adımı attıktan sonra da milletten almış olduğu vekaletle bunu sürdürür. Bizim başka yerden vekalet alma gibi bir derdimiz yoktur.” şeklinde konuştu.

İran tarafından yapılan açıklamalar konusunda da Erdoğan, daha öncede buna benzer açıklamalar yapıldığını hatırlattı. Sorulduğunda ise “Bu bizim resmi görüşümüz değil o kişinin görüşüdür.” dendiğini aktaran Erdoğan, artık bunlara alıştıklarını vurguladı. Bunun bir değil iki değil hep aynı olduğunu anlatan Erdoğan, Dışişleri’nin konuyu İran’a soracağını belirterek yine “kendi görüşüdür bizim resmi görüşümüz değildir” deneceğini kaydetti.

MBAYE: TEKNOLOJİK YATIRIM ÖNEMLİ

Senegal Başbakanı Abdoul Mbaye ise ilk ziyaretinin Türkiye’ye yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Senegal’de Türk yatırımlarının artacağına inandığını vurgulayan Mbaye, Başbakan Erdoğan’ı ağırlamaktan memnuniyet duyacağını kaydetti.