Başbakan Erdoğan; ‘Bunlar dört dörtlük gericidir’

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, isim vermeden CHPyi eleştirdi. Erdoğan, "Bunlar dört dörtlük gericidir." dedi.

Eğitimden sağlığa kadar yaptıkları çalışmaları örneklerle aktaran Erdoğan, isim vermeden CHP’ye yüklendi. Erdoğan şöyle konuştu: ” 923 ilçenin kongrelerini bitirdik. Geçen hafta il kongrelerini yapmaya başladık. Temmuz’un 20’sine kadar il kongrelerini bitireceğiz. Hedefim 50’ye kadar il kongresinde partililerimle beraber olmak. Bunun teşkilatımıza ayrı bir motivasyon kazandıracağına inanıyorum. Bu kongrelerle daha güçlenerek 2007’de yapılacak seçimlerde daha güçlenerek çıkacağız. Bunu görüyoruz. Araştırmalarda bunu gösteriyor. Tünceli’de salonu tıklım tıklım doldurdular. Bu seçim 2007’de seçim kordinatörü görevi yapacak. 2007 seçimlerinde AK Parti’nin nasıl güç tazelediğini görecekler.

Eğitimde şimdiye kadar yapılmayan çalışmalar yapıldı. Şimdi devlet ve millet el ele okul yapıyor. Mesele bağcı ile uğraşmak değil mesele üzümü yemek. Asıl mesele bir an önce okulları yapalım. Yavrular artık 100 kişilik sınıflarda değil. Artık 30 üzerinde sınıf yok. Bilgisayar var mı? Var. Bileşim sınıfları var mı? Var. Biz bunları Türkiye’nin 4 bir yanına yetiştirmek istiyoruz. Bilgisayarsız okul kalmayacak. Çağdaşlık bu, modern olmak bu. Lafla muasır medeniyetler seviyesine çıkılmaz. İcraatlarla olur. Bunlar hep laf yaptılar bunlar dört dörtlük gericidir. Bunların laftan başka Türkiye’ye bir çakılı çivileri yok. Hep havayı buladılar. Şunu yaptık diyemiyorlar. Biz bak yaptıklarımızı konuşuyoruz.”

Kongredeki konuşmasında eğitim ve sağlığa değinen Erdoğan, eğitime bundan sonra da destek vereceklerini söyledi. Bu yıldan itibaren liselerde de bedava kitap vereceklerini belirtene Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Daha önce öğrenciler kitaplarını bulamıyorlardı. 3 yıldır kitaplarını veriyoruz. Gençler verdiğimizi iyi bağırın duysunlar, onlar duymuyorlar. Duyduk ki liseli gençler de kitaplarını bulamıyolarmış. Sıkıntıları varmış. Önümüzdeki yıldan itibaren liselerde de kitapları ücretsiz vereceğiz. Çünkü biz bu işin sıkıntısını çok çektik. Bizim jenerasyon bunu bilir. Biz böyle okuduk. Aynı derdi yavrularımız yaşamasın. Bu CHP zihniyeti ne diyor bize biliyormusunuz.

Çıktı dedik ki zengini var fakiri var. Fakire veriyorsunuz niye zengine veriyorsunuz dediler. Ak Pati’nin kitabında zengin fakir ayrımı yok. Yeni bir kampanya başlattık. Eşimin de içinde bulunduğu haydi kızlar okula kampanyası başlattık. Hedefimiz okula gitmeyen öğrenci kalmasın. Erkek çocuğa 18 milyon, kızlara 24 milyon lira verdik. Lisede kızlara 39, erkeklere 28 milyon lira vereceğiz. Parayı anneye veriyoruz. Anneye verelim ki yerini bulsun. Bu hızla devam ediyoruz. 175 bin öğrenci okula başladı. Bu kampanya devam edeceğiz. Komşularınızın içinde okula göndermeyen varsa, gidip anlatın ve yetkililerde bu parayı her ay alsınlar. Bu bizim sözümüz. Bunlarla da kalmadık. Üniversiteli gençler 45 milyon lira burs alıyorlardı şimdi 130 milyon lira burs alıyorlar. Kredi yurtlar kurumunda kalıyorsa sabah ve akşam yemeği bedava. Bu hükümet ne yapsın artık. Ama hortumcular iş başında olsaydı bunların hiçbiri olmazdı. Biz gelirken, kaynak Türkiye, kaynak Ak Parti demiştik. Okullarımızda bu çalışma devam ederken, sadece Kocaeli’de eğitim de derslik sayısı bu kampyanyada aldığı destek bin 453 derslik kazandırdık.”