Başbakan Erdoğan enflasyon hedefinin aşıldığını belirtti

Erdoğan: "Biz IMF'ye borçlanırken yüzde kaç ile borçlandığımıza bakarız" diye konuştu.

TBMM Genel Kurulunda 2008 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısının tümü üzerinde getirilen eleştirileri yanıtlayan Erdoğan, enflasyonunun, 1971 yılından itibaren ilk kez 2004 yılında tek haneye indirildiğini belirten Erdoğan, kalıcı bir fiyat istikrarının sağlanması için önemli mesafeler kaydedildiğini ifade etti. 2007 yılı Kasım ayı itibarıyla TÜFE’nin yıllık artış hızının yüzde 8.4 olarak gerçekleştiğini hatırlatarak, “Hedefimizi aşmıştır, doğrudur. Burada bir başarısızlığımız var, bunu aynen kabul ediyorum” dedi.

Erdoğan, “Sürekli olarak IMF’ye vuruluyor. Vurulabilir. Herkes istediğini konuşmakta, söylemekte haklıdır. Hatta bugün burada bizden IMF’den çekilme ifadelerini bekleyenler olabilir. Bizim böyle bir niyetimiz yok. Çünkü biz IMF’ye borçlanırken, yüzde kaç ile borçlanıyoruz, buna bakarız. Çünkü başarıda insan yönetimi ne kadar önemliyse, para ve bilgi yönetimi de o denli önemlidir. Burada IMF’den bu kadar ucuz imkanlarla para alınıyorsa bundan ayrılmanın da gereği yok” dedi.

İktidarı devraldıklarında IMF’ye 23.5 milyar dolar olan borcun şimdi 7.2 milyar dolara düşürüldüğünü anlatan Erdoğan, “Bunu söylemeyeyim mi? Biz, hem birlikte çalışıyoruz, öbür tarafta da devraldığımız borçları da eritiyoruz. Merkez Bankamız öbür tarafta rezervini daha güçlü hale getiriyor” şeklinde konuştu.

Göreve geldiklerinde Merkez Bankasının döviz rezervinin 27 milyar dolar olduğunu, şimdi 70 milyar doları aştığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne diyeceğiz, söylemeyecek miyiz? Efendim ‘kurdan kaynaklanıyor.’ Kardeşim yani o oldu böyle, bu oldu böyle, havada karga var, başka bir şey yok. Lütfen burada biraz gerçekçi olalım. Bu gerçekleri inkar etmeyelim. Hele hele Türk Lirasının değerlenmesinden rahatsızlık duyanlara baktığım zaman ben taaccüb ediyorum (şaşırıyorum). Biz Türk Lirasını Değerlendirme Kanununu 10 yıllarca önce çıkarmadık mı? Bu Meclis çıkarmadı mı? Çıkardı. Paramız değer kaybına uğradığı zaman ‘Türk Lirası delik deşik oldu’ demiyor muyduk? O milliyetçiliği konuşan kardeşlerim, şimdi acaba ‘TL değer kazanıyor’ diye niye rahatsız oluyorlar, bunu da anlamakta zorlanıyorum.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2003-2007 yılları arasında toplam enflasyonun yüzde 59.3 olduğunu ifade ederek, “Ortalama memur maaşı ise bu dönemde 578 YTL’den 1090 YTL’ye yükselerek, yüzde 88.7 oranında arttı” diye konuştu.

Özürlülerin eğitimi ve bakımı için 2008 yılı bütçesine 696 milyon YTL, kimsesiz çocukların yuvalar ve yurtlarda bakımı için de 294 milyon YTL ödenek öngörüldüğünü belirten Erdoğan, 2008 bütçesine ayrıca çocuklarına bakamayan ailelere ayni nakdi yardım olarak 51 milyon YTL, yaşlıların SHÇEK’de bakımı için 95 milyon YTl ödenek konulduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, 2008’de 232 milyon YTL’lik da ücretsiz kömür yardımı yapılacağını ifade etti.