Başbakan Erdoğan ikna turu için hazırlandı

Başbakan Erdoğan, liderleri ikna edebilmek için dersine iyi çalıştı!

Dünya ABD'nin Suriye'ye müdahale kararına kilitlenirken, perşembe günü başlayacak G-20 zirvesi liderlerin birbirlerini ikna yarışına sahne olacak. Ev sahibi Putin, Obama'yı müdahaleden vazgeçirmeye çalışacak. Başbakan Erdoğan'ın yapacağı ikili görüşmelerin ana gündemi de Suriye olacak.

3 ay önce Kuzey İrlanda'da yapılan G8 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Baas rejimine desteği nedeniyle dışlanmış, zirve sonrası Obama kendisi hakkında 'sınıfın en arka sırasında canı sıkılan çocuk' benzetmesi yapmıştı. ABD ve Rusya arasında soğuk savaş rüzgarlarının esmesine neden olan Suriye anlaşmazlığı 7 Eylül'de Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenecek G20 zirvesinde masaya yatırılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da kritik ikili görüşmelerde bulunacağı zirvede Putin Obama'yı nispeten kendi tarafına çekmek için çaba sarfedecek. Uzmanlar, Suriye'ye saldırının ne şekilde ve ne zaman düzenlenmesi gerektiği konusunda zaten ikilemde kalan Obama'nın Rus etkisine daha açık bir dönemde olduğunu belirtiyor. Öyle ki müdahale eli kulağında diye düşünülürken Obama'nın topu Kongre'ye atması, 'kıyıdan döndü' yorumlarına neden oldu.

G20 BM GÜVENLİK KONSEYİ DEĞİL

Yenişafak'ın bu haberine göre Putin G8'deki dışlanmışlığını yok saymış, ayrıca Obama'nın Baas rejimi kimyasal silah kullandı açıklamasını da gündemine almamıştı. Putin'in aynı zamanda Obama'nın Nobel Barış Ödülü almasından ve ABD'nin küresel politikasındaki başarısızlığından bahsetmesi Rusya'nın Obama üzerindeki baskısı şeklinde okunmuştu. Putin'in şu ifadelerine de kimse karşı çıkmamıştı: 'Geçen 10 yılda neler olduğunu hatırlatmaya ihtiyaç var. ABD birçok kez dünyanın birçok yerinde silahlı çatışma başlattı. Herhangi bir sorunu çözebildi mi? Afganistan, Irak…' Putin'in açık açık ABD'nin uluslararası sisteme zarar verdiğini söylemesi ABD'yi BM'deki kötü çocuk gibi gösterme çabası olarak değerlendirildi. Ancak Rus lider açık kapı bırakarak G20'nin bir fırsat olabileceğini de belirtiyor: 'G20 BM Güvenlik Konseyi gibi yasal bir otorite değil, müdahale kararı alma yetkisi bulunmasa da tartışmak için iyi bir platform'

KANADA BAŞBAKANI: G7+1

G8 zirvesinde Kanada Başbakanı Stephen Harper, Rusya'nın Suriye konusundaki aykırılığı yüzünden G8 zirvesini 'G7 artı 1' olarak değerlendirmişti. G20 zirvesi için, Batı da Rusya'nın Suriye konusundaki tutumunu değiştirmiş olmasını umuyor. Ancak Obama'nın ikilemi ve müttefiklerinin Suriye konusunda karşılaştığı zorluklar Putin'i, Obama'yı ikna etmek konusunda cesaretlendirmiş görünüyor.