Başbakan Erdoğan İstanbul’dan konuşuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milli dava olarak nitelediği Kıbrıs sorunuyla ilgili BM'nin hazırlamış olduğu çözüm paketinin masada olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Kimse Güney Kıbrıs’ın AB üyeliğini Rum tarafının uzlaşmaz tutumu konusunda bir bahane olarak kullanmamalıdır. Türkiye’nin AB’ye tam üyelik müzakere süreci de, benzer bahanelerle istismar edilemez.” uyarısıında bulundu.
Başabakan Erdoğan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la İstanbul Dolmabahçe’de bulunan Başbakanlık Ofisi’nde ikili bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından iki lider, basın mensuplarının karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan, Kıbrıs meselesine her zaman olduğu gibi aynı duyarlılığı gösterdiklerini belirterek, “Kıbrıs bizim için milli bir davadır.” dedi. Bu sorunun çözümüne yönelik tarihi sorumluluk, yapıcı bir yaklaşım içerisinde olacaklarını belirten Erdoğan, bu konuda gerek AB, gerekse hassasiyet gösteren diğer devlet ve örgütlerin daha olumlu yaklaşmalarını beklediklerini söyledi.

Başbkan Recep Tayyip Erdoğan, Rum tarafının olumsuz tutumlarına rağmen, Türkiye ve KKTC’nin çözüm perspektifini muhafaza ettiğini dile getiren Erdoğan, “Çözüm yeri BM’dir Tüm taraflar BM Genel Sekreteri’nin çabalarının desteklemek durumundadır. BM Genel Sekreteri’nin kapsamlı çözüm önerisi masadadır.” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan ayrıca, Kıbrıs’ın son günlerde yaşadığı enerji sıkıntısına da işaret ederek, bu konuda da Türkiye’nin yardım edeceğini açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Devlet Su İşleri Genel Müdürü Veysel Eroğlu’nu aradığını belirten Erdoğan, enerji ve su sorunlarının çözümü için süratle adım atmaları konusunda talimat verdiğini açıkladı. Erdoğan, enerji ve su sıkıntısıyla ilgili ivedilikle kalıcı çözüm bulmak üzere Türkiye’den yeni heyetlerin KKTC’ye gideceğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türk tarafında uygulanan tecritin kaldırılması sürecinde Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğinin çok önemli olduğunu söyledi. Talat, “Son derece önemli değil, aslında KKTC’yi tanıyan ve ona destek veren tek ülke olarak, Türkiye’nin desteği hayatidir. Bu bakımdan Türkiye’nin desteğinden vazgeçmemiz veya Türkiye’nin, bize destek vermekten vazgeçmesi bizim açımızdan kaldırılamayacak bir yüktür, bir kötülüktür. Dayanışma içerisinde dünyayla entegrasyon konusunda başarılı olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

KKTC ile Türkiye’nin görüşlerinin hemen hemen örtüştüğüne işaret eden Talat, bu durumun önemli bir güç olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Talat önümüzdeki günlerde İngiltere Dışişleri Bakanı Cek Stroaw’un KKTC’ye gelerek kendisini makamında ziyaret edeceğini söyledi. Rum tarafının bu duruma büyük tepki gösterdiğini belirten Talat, “Rum tarafı bana göre çok yanlış bir iş yapıyor. Yaptıklarının tutarlı bir tarafı yoktur. Bu Rum kesiminin uzlaşmazlığı arttırma, tecriti yoğunlaştırma politikasıdır. Bu konuda dünyanın duyarlı olması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.