Basbakan Erdogan; ‘JITEM diye birsey yok’

ANKARA - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, JITEM tartismalarina açiklik getirerek, JITEM diye bir kurumun olmadigini savundu.

Danimarka’nin baskenti Kopenhag’da yapilan NATO Parlamenterler Asamblesine katilan Basbakan Erdogan, temaslarini tamamlayarak yurda döndü. Erdogan’i Ankara Esenboga Havalimani’nda Disisleri Bakani Abdullah Gül, Devlet Bakani Besir Atalay, Ulastirma Bakani Binali Yildirim ve diger yetkililer karsiladi. Havalimaninda bir basin toplantisi düzenleyen Basbakan Erdogan, Danimarka öncesinde ziyaret ettigi Katar ve Bahreyn’le ilgili izlenimlerini aktardi. Danimarka’daki temaslari sirasinda Danimarka Basbakan’i Rasmussen ile görüsme firsati buldugunu kaydeden Erdogan, Avrupa Birligi ile müzakereler ve Medeniyetler Ittifaki Projesini ele aldiklarini belirtti.

Basbakan Erdogan, Hakkari’de yasanan olaylar, Jandarma Istihbarat Teskilati (JITEM) ve Roj Tv’ye iliskin önemli açiklamalarda bulundu. Yüksekova’da bugün meydana gelen olaylari degerlendiren Erdogan, Semdinli’de yasanan olayin ardindan verdikleri sözün arkasinda olduklarini ve olayin üzerine kararlilikla gidilecegini vurguladi. Vatandaslara itidal çagrisinda bulunan Erdogan, “Hadiseleri körükleyenler yanlis yapti. Teenniye ihtiyaç var. Yüksekova’da üç vatandasimiz hayatini kaybetti. Askerlerimiz mayinla sehit edildi. Bunlar nereye varacak. Birilerini sevindirmeyelim” diye konustu.

Semdinli’deki olaylarin mutlaka açikliga kavusacagini kaydeden Erdogan, biraz zamana ihtiyaç oldugunu anlatti.

Basbakan Erdogan, yarin Ankara’da mini bir terör zirvesinin yapilacagini açikladi. Erdogan, Adalet Bakani Cemil Çiçek, Içisleri Bakani Abdülkadir Aksu ve ilgili bürokratlarla toplanarak Hakkari’deki olaylari ele alacaklarini ifade etti.

Basbakan Erdogan, terör örgütü yandasi Roj Tv’nin muhabirlerinin katilmasi sebebiyle Kopenhag’daki basin toplantisini iptal etmesi olayini da anlatti. Erdogan, Danimarka Basbakani Rasmussen’in Roj Tv’nin terör örgütünün organi oldugunu anlattigini ve terör örgütünün yayin organiyla bir basin toplantisi yapmayacagini belirttigini vurguladi. Danimarka Basbakan’inin konuyu ifade özgürlügü olarak degerlendirdigini aktaran Erdogan, “Bir ülke kendi degerlerine saldiran, teröre destek veren anlayisi kabul edemez, bu özgürlük olmaz” dedi.