Başbakan Erdoğan karikatür krizini değerlendirdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Danimarka'da başlayıp tüm dünyaya yayılan karikatür kriziyle ilgili olarak, Rasmussen'i aylar önce arayarak "Yanlış yapıyorsunuz, bu özgürlük değildir, bunlara müsaade etmemelisiniz" sözleriyle uyardığını söyledi.

Hazreti Muhammed’i konu alan karikatürlerin yanlış olduğunu bunun düzeltilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Yakıp yıkalım mı? Asla. Bu yaptıkları yanlış, ama gidip büyükelçilikleri yakmak ta ayrı bir yanlıştır.” dedi.

Partisinin Büyükçekmece İlçe teşkilatı kongresine katılan Erdoğan burada yaptığı konuşmada, Hz. Muhammed’i konu alan karikatürleri eleştirdi. Erdoğan, “Türkiye bir medeniyetler ittifakının adımını atıyor, bir kendini bilmez karikatürist çıkıyor. Benim peygamberime saldırıyor.” şeklinde konuştu. Bu konudaki uyarıları Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e ilettiğini belirten Erdoğan, “Bak yanlış yapıyorsun dedim. Bakın bu özgürlük değildir. Bunlara müsaade etmemelisiniz dedim.” şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan bu uyarılarına rağmen Danimarka Başbakanın kendisinin dinlemediğine işaret etti. Erdoğan, tüm semavi dinin peygamberine farklı bir nazarla bakılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Onlar, bizim de peygamberimizdir, biz peygamberimizi nasıl seviyorsak, o dinlerin peygamberlerini de aynı şekilde severiz. Biz Hz. İsa aleyhisselama söz söyletmeyiz, peygamberimize söyletmediğimiz gibi. Hz. Musa aleyhiselama söz söyletmeyiz peygamber efendimize söz söyletmediğimiz gibi. Ama bizim peygamberimize de söz söylenmemesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Bu yanlışın düzeltilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, “Yakıp yıkalım mı? Asla. Bu yaptıkları yanlış, ama gidip büyükelçilikleri yakmak ta ayrı bir yanlıştır. Bunu tasvip etmemiz mümkün değil. Bunlar çözüm değil. Çözüm nerede? Çözüm masada diplomaside. Silahın ucunda çözüm olmaz. Medeniyetler çatışmasını arzu edenlerin hedefi bu. Böyle bir ayrımcılığa düşmeyi Türkiye olarak asla kabul etmeyiz. Provokativ eylemlerin içerisine girilmesini arzu etmiyoruz. Rasmussen’e söyledim, maalesef beni anlamakta zorlandı.” şeklinde konuştu.