Başbakan Erdoğan Kuşgribi hakkında konuştu

Başbakan Erdoğan, kuş gribi nedeniyle yaşanan ölümlerin ardından ilk kez konuştu.

AK Parti Genel Merkezi’ne gelişi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bölgede bulunan Tarım Bakanı Mehdi Eker ile bu sabah konuştuğunu, Eker’den son bilgileri aldığını kaydetti.

Hastalık konusunda halkın bilinçlendirilmesi için çalışmaların başladığını kaydeden Erdoğan, bölgedeki tüm okullarda öğrencilere Cuma hutbelerinde de halka kuş gribinin anlatılacağını ifade etti.

Tarım Bakanlığı’nın gerekli ödeneği valiliklere aktarmak suretiyle iflah çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Erdoğan, hayvanları iflah edilen halkın herhangi bir mağduriyetinin sözkonusu olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan şöyle devam etti: “Nasıl hayvandan hayvana, hayvandan insana geçiyor bütün bu konularda halkı bilinçlendirmemiz lazım. Bu konuda herkese olduğu gibi medyaya da büyük görev düşüyor. Halkımız elindeki kümes hayvanlarını saklama gayretine girmesin. Sıkıntı olan yerlerde il tarım müdürlükleri bedelini ödemek suretiyle hayvanların iflahını yapmalı. Bu sıkıntıları bir daha yaşamamamız lazım”

Başbakan Erdoğan, kuş gribi nediniyle ölen çocukların ailelerine de başsağlığı diledi. “Böyle bir durumla karşılaşmak elbette zor” diyen Başbakan Erdoğan, halkın bilinçlendirilmesinin önemini bir kez daha vurguladı. Başbakan Erdoğan, hastalığın açıklanması konusunda geç kalındığı eleştirilerini de yanıtladı.

Sağlık Bakanı Akdağ’ın gerekli açıklamayı hemen yaptığını belirten Erdoğan, “Hatta öğretim görevlisi arkadaşlarımız da açıklama yaptılar. Bir gecikme olmadığını hepsi söylüyor. Olay önce Balıkesir’de ortaya çıktı ve devam etti. Başından beri gerekli tedbirler alındı, bundan sonra da devam edecek” dedi.

Başbakan Erdoğan, “Tarım Bakanlığı’nın ayırdığı 7 trilyonluk ödenek yeterli mi?” sorusuna ise “Maliye Bakanlığı’mız ek ödenek ayırdı ancak bu ödenek şimdilik yeterli” yanıtını verdi.