Basbakan Erdogan mahkemeye sert çikti

KOPENHAG - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, mahkemelerin basörtüsü konusunda söz söyleme hakkinin olmadigini söyledi.

Basbakan Erdogan, mahkemelerin basörtüsü konusunda söz söyleme hakkinin olmadigini söyledi. Bu konunun din adamlari tarafindan tartisilabilecegini vurgulayan Erdogan, aksi taktirde konunun siyasilesecegini belirtti. Erdogan, “Inancim geregi oldugu için örtünüyorum. Mahkemenin bu konuda söz söyleme hakki yok. Din adamlari karar verir. Aksi taktirde konu siyasallasir.” dedi. Dini konularda biraz mürekkep yaladigi ifade eden Erdogan, “Dinde basörtüsünün yeri var.” seklinde konustu. Erdogan, basörtüsü sorunun bir sorun oldugu da sözlerine ekledi.

Erdogan, basörtüsü giyenlerin üniversitelere girememesini “Din, vicdan ve egitim özgürlügünün” kisitlanmasi olarak gördügünü belirtti. Erdogan, sorunun çözülmesi için toplumsal mutabakat var olmasi gerektigini yineledi.

Erdogan, hapishaneye girerken bazi gazetelerin “Muhtar bile olamaz” basliklari attigini ancak simdi Basbakan oldugunu belirterek, “Nasil oldu bu? Yargi ile oldu. Gelisen ve degisen yasalarla oldu.” dedi. Basbakan Erdogan, bir insan basörtüsü takiyor diye özgürlüklerinin ortadan kalkmayacagini ifade etti.

Basbakan Erdogan, kutsal saydigimiz degerlere ifade özgürlügü adi altinda saldirilmamasi gerektigini belirtti. “Kutsallarima saygi daha önemlidir,” diyen Erdogan, ” (Danimarka Basbakani Fogh) Rasmussen’in kutsal saydiklarin ifade özgürlügü adi altinda saldirmam. Benim kutsal saydiklarima da ifade özgürlügü adi altinda saldirilmamasini isterim. Özgürlükler sinirsiz degildir.” dedi. Hristiyanlarin peygamberi Hz. Isa ve Yahudilerin peygamberi Hz. Musa’ya saygi gösterdiklerini belirten Erdogan, “Diger dinlerde olanlarin benim peygamberime olan saygisizligini anlamiyorum. Bu ifade özgürlügü olmaz.” dedi.