Başbakan Erdoğan Maliki’yi uyardı

Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin Ankara ziyaretinde terör örgütü PKK ile mücadele ve Kerkük konusu öne çıktı.

PKK’nın Irak’taki varlığına son verilmesi üzerinde de duran Erdoğan, kararlaştırılan önlemlerin hızla uygulamaya konulmasını istedi. Terör örgütünün ülkesinde barınmasına izin verilmeyeceğini anlatan Irak Başbakanı ise “Komşularımıza tehlike teşkil eden unsurları bertaraf etmek için karar aldık.” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’da bulunan Irak Başbakanı Nuri el Maliki, temaslarına dün başladı. Erdoğan-Maliki görüşmesinde, Kerkük’ün geleceği, terör örgütü PKK’ya karşı yapılan mücadele ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi konuları üzerinde duruldu. Erdoğan, Kerkük konusunda, Bağdat yönetiminin bir kez daha dikkatini çekerken, “hileye başvurmadan, Kerkük’ün konumunun bir mutabakat formülü ile çözüme kavuşturulmasını” istedi. Erdoğan, “Demografik yapıda değişikliklerle Kerkük’ün belli bir etnik unsurun egemenliği altına alınması gelecek için hayra alamet olamaz, sıkıntı yaratır.” uyarısında bulundu. Başbakan Erdoğan, 2007 yılında yapılacak referanduma Kerkük’te yaşayan bütün unsurları kapsayacak bir plan ve uzlaşı ile gidilmesinin yararlı olacağını söyledi. Irak’ın kuzeyindeki “Kürdistan Bölgesel Yönetimi”, Kerkük’ün “Kürt kenti” ve kendi yönetimlerinde olmasını savunuyor. Başbakan Erdoğan, terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığına son verilmesi gerektiği üzerinde de durdu. Erdoğan, “Terör örgütüne karşı alınacak önlemleri gözden geçirdik. Irak’ın toprak bütünlüğü bizim için ne kadar önemliyse bizden çok daha fazla Irak halkı için önem taşıyor. Irak’ın toprak ve siyasi bütünlüğü kaçınılmazdır.” dedi. Recep Tayyip Erdoğan, bu alandaki gelişmelerin Türkiye’nin Irak’a yapacağı desteği artıracağını anlattı. Erdoğan, Türkiye’nin Iraklı asker ve polisleri eğitmeye hazır olduğunu bir kez daha aktardı.

Kerkük, Irak’ın bir kenti olarak kalacak

Konuk başbakan Nuri el Maliki ise terör örgütü PKK’nın kapatılan bürolarının yeniden açılmasının söz konusu olmadığını kaydederek, ‘şovenist’ örgütlerin ülkede faaliyet göstermesine izin vermeyeceklerini söyledi. Temaslarının ardından basının sorularını cevaplayan Maliki, Kerkük’e ilişkin olarak, “İlke olarak Kerkük, Irak’ın vazgeçilmez bir kentidir. Kerkük, Irak’ın bir kentidir ve Iraklı olarak kalacaktır.” ifadesini kullandı. Irak’a dış müdahaleler yapıldığı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Maliki, rahatsız oldukları noktanın bazı ülkelerin, bazı bölgesel sorunların çözümü için Irak’ta zemin aramaları olduğunu kaydetti. Türkiye’nin bu tür bir olumsuz müdahale içinde olmadığını belirten Maliki, aksine Ankara’nın bazı muhalif grupları siyasi sürece dahil ederek olumlu yönde müdahalede bulunduğunu söyledi.

El Cezire muhabirinin sorusuna cevap yok

Erdoğan ve Maliki, görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi. “İki Türk, iki de Iraklı gazeteciye söz vereceğini” belirten Erdoğan, beşinci olarak Arap televizyonu El Cezire’nin Ankara Temsilcisi Yusuf el Şerif’e söz verdi. El Şerif sorusunu yöneltti, ancak Maliki, “Teşekkürler El Cezire. Fakat siz terörü desteklediğiniz için sizi protesto ediyorum.” dedi. El Şerif de, “Irak’ta iki yıldır yokuz; ama terör devam ediyor.” diye karşılık verdi.