Başbakan Erdoğan Manisa’ya geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vestel şirketler Grubu bünyesinde üretim yapan dizüstü bilgisayar, bulaşık makinesi ve fırın fabriklarının açılışı için Cumartesi günü Manisa'ya geliyor.

Erdoğan, ayrıca Manisa Belediyesi tarafından yaptırılan ikinci etap toplu konutların da anahtarlarını verecek.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde (MOSB) Vestel’in üç yeni fabrikası çalışmaya başladı. Vestel City bünyesinde üretilen dizüstü bilgisayar, bulaşık makinesi, fırın ve ikinci buzdolabı fabrikalarının açılışı, 3 Şubat günü Başbakan Erdoğan tarafından yapılacak. Aynı gün belediyenin ikinci etap toplu konutlarının anahtar teslim törenine katılacak olan Başbakan’ın, Vestel Manisaspor’un Trabzonspor’la oynayacağı lig maçını da seyretmesi bekleniyor.

İnşaatı bitirilen ve bir yıldır deneme üretimi yapan dizüstü bilgisayar fabrikasında hedef, 2007 yılında 500 bin adet bilgisayar üretmek. 500 bin bulaşık makinesi, 1 milyon fırın ve 1.5 milyon buzdolabı üretecek fabrikaların açılışı için de hazırlıklar devam ediyor. Vestel’in açılışlarına ikinci defa katılacak olan Başbakan Erdoğan, daha önce Vestel City’deki plazma televizyon, buzdolabı ve çamaşır makinesi fabrikalarını açmıştı.

Türkiye’nin ilk dizüstü bilgisayar fabrikasını Vestel City’de kuran Vestel, burada tasarlanan ilk modellerin seri üretimine başladı. Çalışmalarına 2005 yılında dünyanın en büyük mikroişlemci üreticisi Intel’in işbirliğiyle başlanan Vestel City’deki Digital fabrikanın ilk deneme ürünleri, geçen yıl Şubat ayında banttan çıktı. Denemelerdeki başarının ardından ilk seri üretime geçen yıl Nisan ayında başlandı. Fabrikanın aylık 50 bin adet üretim kapasitesi bulunuyor.

Digital fabrikası için Intel’le çok verimli bir işbirliği sergilediklerini söyleyen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, “Intel bize dizüstü bilgisayarlar konusunda ihtiyaç duyduğumuz know-how’ı aktardı. İlk modellerin tasarımlarını da Intel’le birlikte yaptık. Bugün geldiğimiz noktada artık bir dizüstü bilgisayarın anakart, gövde ve diğer modüllerinin bütün tasarım ve üretimini Vestel bünyesinde gerçekleştirebiliyoruz” dedi.

Fabrikanın 2007 yılında 500 bin üretim ve 400 bin ihracat rakamına ulaşmasını hedeflediklerini kaydeden Yüngül, “Vestel City’de kurulan diğer fabrikalardan ikinci buzdolabı fabrikamızda 1.5 milyon, fırın fabrikamızda 1 milyon, bulaşık makinesi fabrikamızında 500 bin adet yıllık üretim yapacağız” açıklamasında bulundu.

VESTEL ŞİRKETLER GRUBU

Vestel Şirketler Grubu, tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürün segmentlerinde, ürün geliştirme, üretim, satış ve pazarlama faaliyetleri gerçekleştiriyor. Vestel, dünyanın en büyük OEM (Orijinal Equipment Manufacturer) ve ODM (Orijinal Dizayn Manufacturer) üreticilerinden biri. Avrupa’nın en büyük renkli TV üreticisi ve aynı zamanda dijital ürünlerde Türkiye’nin en büyük üreticisi konumunda.

Vestel Grubu şirketlerinde toplam 11 bin 718 kişi çalışıyor. Türkiye genelinde 1.231 satış noktası ile tüketiciye ulaşılıyor. Avrupa TV pazarında Vestel’in pazar payı yüzde 26 oldu. 2005 yılında 2,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirilirken, 2006 yılı rakamları açıklanmadı.

Vestel üretim, satış ve pazarlama, Ar-Ge, savunma sanayi yazılımı ve uydu hizmetleri konusunda faaliyet gösteren 22 şirketin oluşturduğu bir şirketler grubudur. Grup şirketlerinden 11’i faaliyetlerini yurt dışında yürütmekte. Bir Zorlu Grubu üyesi olan Vestel, dünyanın farklı noktalarındaki 11 ar-ge merkezi ile “Teknolojinin Türkçesi” marka vaadine uygun olarak geliştirdiği teknolojilerle pazara yön vermektedir. Vestel, tüketici elektroniği alanında imza attığı öncü projeleri ve dünya kalitesinde ürünleri ile 100’den fazla ülkede tüketicilerin beğenisine hitap etmekte.

Vestel, Türkiye’nin en yaygın satış ve satış sonrası hizmet ağlarından birine sahip. 1.231 satış noktası ve 748 satış sonrası servis merkezi bulunan Vestel, televizyondan beyaz eşyaya, klimadan bilgisayara kadar farklılık gösteren geniş bir ürün portföyünü Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerine sunmakta.

Vestel’in üretim faaliyetleri Manisa, İzmir ve Alexandrov (Rusya)’da gerçekleştirilmekte. Manisa’da faaliyet gösteren 1. TV fabrikası ile Vestel City’de kurulu High-end ve kişisel bilgisayar fabrikası, İzmir’deki dijital ürünler fabrikası, Vestel’in Türkiye’deki tüketici elektroniği konusundaki üretim noktalarını oluşturmakta. Vestel City’de ayrıca buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın ve klima üretimi de başladı . Vestel CIS, tv, buzdolabı ve çamaşır makinesi fabrikalarından oluşan Rusya’daki tesisler, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Kazakistan gibi BDT pazarlarına yönelik üretim yapmakta.

Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Vestel, 2005 yılında 2,4 milyar ABD doları yurt dışı satış ile 3,3 milyar ABD doları tutarında net satış gerçekleştirdi. Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin hisse senetleri 1990 yılından bu yana ‘vestl’ sembolü altında İMKB ulusal pazarında, 2000 yılından bu yana da Londra Borsası’nda işlem görüyor.

TV FABRİKASI

1984 yılında Manisa’da kurulan, 1998 ve 1999 yıllarında yenileme yatırımına konu olan 1. TV fabrikası, 95 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 220 bin metrekarelik bir alan üzerinde faaliyet gösteriyor. Tesisin kapasitesi 8 milyon adet.

VESTEL CİTY

Manisa da 2003 yılında açılan vestel city fabrikalarında dijital teknolojiye sahip. Hıgh-end televizyon (tft, lcd ve plazma), buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın klima, Bulaşık makinesi ve Diz üstü Bilgisayar üretilmektedir.Vestel city’deki toplam kapalı üretim alanı 700 bin metrekare. Sahip olduğu teknoloji ve üretim hacimleriyle Avrupa’nın en büyük entegre üretim tesisi olan vestel city, aynı zamanda sektöründe dünya nın en büyükleri arasında değerlendirilmekte.