Başbakan Erdoğan Murat Hüdavendigar Türbesi’ni ziyaret etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova'nın başkenti Priştine yakınlarındaki Gazimestan bölgesinde bulunan Murat Hüdavendigar Türbesi'ni ziyaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova’nın başkenti Priştine yakınlarındaki Gazimestan bölgesinde bulunan Murat Hüdavendigar Türbesi’ni ziyaret etti. Erdoğan, türbe külliyesi içersindeki Selamlık Binası’nın da açılışını yaptı.

Erdoğan, Kosova temaslarının ikinci gününde Kosova Meydan Savaşı’nın yapıldığı Gazimestan bölgesini ve Osmanlı Devleti’nin ilk ve tek şehit hükümdarı Murat Hüdavendigar’ın türbesini ziyaret etti. Burada konuşma yapan Erdoğan, Osmanlı Devleti’nin diktiği tohumun barış, adaket, kardeşlik ve dayanışma tohumu olduğunu vurguladı. Erdoğan, “İşte o tohum toprağa kök saldı, önce filiz verdi, ardından bir çınara dönüştü. Çınar’ın kolları, Doğu’da Açe Sumatra’ya, Batı’da Viyana’ya kadar uzandı.” dedi.

Zulm ile payidar olunmayacağını ifade eden Erdoğan. “İşte Osmanlı, zulmetmediği, zulmün karanlığına müsamaha göstermediği için 711 yıl payidar olabildi.” şeklinde konuştu.

Murat Hüdavendigar’ın kazandığı zafere rağmen kibir göstermediğini vurgulayan Erdoğan, 1. Murat’ın, bu şefkatinden istifade eden bir düşman askeri şehit edildiğini hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, 1. Murat Türbesi’ni Balkan haklarıyla Türkiye arasında bir kardeşlik nişanesi olarak gördüklerini belireterek, “Tarihi hafızamızda savaş değil, kin değil, intikam değil, kardeşlik ve dayanışma var, kucaklaşma var.” dedi.

Murat Hüdavendigar’ın ruhaniyetine de seslenen Erdoğan, “Ruhun şad olsun. . Sen ve seninle şehit olmuş ecdadımızı rahmetle yad ediyoruz. 600 yıl öncesinden bizlere miras bıraktığın kahramanlığı, barış, kardeşlik ve adalet duygusunu nesilden nesile aktaracağımıza dair size burada, huzurunuzda söz veriyoruz.” ifadelerini kullandı.