’Başbakan Erdoğan neye katlanamıyor¿’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaşlı insanların huzurevlerine bırakılmalarına bir anlam veremediğini belirterek, ”Ben bir başbakan olarak buna katlanamıyorum.

Huzurevlerine bırakılan yaşlı insanları gördüğü zaman büyük üzüntü duyduğunu belirten Başbakan Erdoğan, ”Bu insanları düşünerek hakikaten dertlendiğim günler olmuştur. Hatta ağladığım günler de olmuştur.’’ şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte Grand Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ”1. Ortadoğu Yaşlanma Kongresi”ne katıldı. Toplantıya ayrıca Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda ulasal ve uluslararası temsilci katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, yaşlılığın insan hayatının bir parçası olduğunu belirtti. Erdoğan, dünyanın yaşlanma sınavında olduğunu belirterek, konunun bu kapsamda değerlendirilmesinin gerekliliğine dikkat çekti. Huzurevlerine bırakılan yaşlıları gördükçe kendisini bir hüznün kapladığını anlatan Erdoğan, bu duruma anlam veremediğini kaydetti. Kimi zaman böylesi insanların durumunu düşünerek dertlendiğini anlatan Başbakan Erdoğan, kimi zaman da ağlamaktan kendisini alamadığı dile getirdi.

Türk toplumu içerisinden, anne ve babasını huzurevine bırakan insanların çıkmasına şaşırdığını belirten Erdoğan, ”Siz bir evlat olacaksınız, ananızı babanızı bırakacaksınız. Nereye¿ Bilmediği, tanımadığı yabancısı olduğu bir yere. Ben bir başbakan olarak buna katlanamıyorum. Böyle bir şeyi kabullenemem. Benim hücrelerimde bu yok. Benim bugüne kadar aldığım eğitimde, öğretimde, gelenekte, görenekte bu yok. İstiyorum ki şu anda başbakanı olduğum ülkemde de bu olmasın. Hiçbir aile, hiçbir evlat, ama erkek ama kız anasını babasını gelip de bu evlere bana göre bırakmasın.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan insanların anne ve babalarını huzurevlerine bırakmamaları tavsiyesinde bulunarak, ”Bilesiniz ki bugün bırakanlar yarın bırakılacaktır. Bu böyledir. Bu hayatın bir gerçeğidir. Yaşlılarımıza verdiğimiz değer insana dolayısıyla kendimize verdiğimiz değeri ortaya çıkaracaktır. Bizim medeniyetimiz, yaşına, ırkına, rengine bakmaksızın insanı eşrefi mahlukat yani yaradılmışların en şereflisi olarak görür.” şeklinde konuştu. Erdoğan sözlerini Yunus Emre’nin, ”Sevelim, sevilelim. Dünya kimseye kalmaz.’’ sözleriyle sona erdirdi.

Başbakan Erdoğan ardından salonda bulunan yaşlılarla sohbet etti. Sultanbeyli’de evlerinde bakımı gerçekleştirilen yaşlıların yanına gelen Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan onlarla tek tek ilgilendi.

Osman Polat isimli yaşlı bir adamın önüne diz çöken Erdoğan, halini hatrını sordu. Polat’ın yaşını soran Erdoğan, ”103 yaşındayım” yanıtını alınca, adamın sakalını iki eliyle sıvazlayarak, ’’Maşallah’’ dedi. Erdoğan yine 85 yaşındaki Sümne Erten, 86 yaşındaki Şerife Çelebi, 78 yaşındaki Şerif Gören isimli yaşlıların da hatırını sordu.