Basbakan Erdogan: ‘Pankartlarla ülke yönetmiyoruz’

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Hakkari'de vatandaslara seslendi. 'Pankartlarla ülke yönetmiyoruz' dedi.

Basbakan Erdogan, konusmasina baslamadan önce açilan pankartlarin kaldirilmasini istedi. Pankartlarin yasal olmadiginin altini çizen Erdogan, “Simdi burada bazi arkadaslarin ellerine tutusturulmus olan kartonlarla karsimda duruyorlar.” dedigi anda vatandaslar ‘Vali istifa’ diye slogan attilar. Bunun üzerine basbakan, “Neye göre siz bu tür kararlari veriyorsunuz? Biz sloganlarla ülke yönetmiyoruz. Biz icraatlarimizla ülke yönetiyoruz.” dedi.

Yaklasik 2 bin vatandasa konusan Basbakan Erdogan, etnik, bölgesel ve dini sekilde hiçbir ayrimciligi kabul etmediklerini belirtti. Kizlarin okula kazandirilmasi yönündeki çalismalari anlatan Basbakan Erdogan, kiz çocuklarinin okula gönderilmesi için aileye yapilan maddi destegin, erkeklere verilen destekten fazla oldugunun altini çizdi.

Basbakan Erdogan söyle devam etti: “Arzu edilmeyen bazi olaylar sebebiyle geçen süreyi gerek bakan arkadaslarim gerek ilgili merciler gerek demokrat arkadaslarimizla takip ettik. Basindan itibaren hep söyledik. Bu isin iki boyutu vardi. Bir hukuki boyutu ikincisi idari boyutu. Biz idari boyutuna süphesiz ki herseyimizle variz. Sonuna kadar takip edecegiz.”

Etnik milliyetçilige kesinlikle müsaade edilmeyecegini vurgulayan Erdogan, “Bugüne kadar herkes iyi bilir. Bizim üç kirmizi çizgimiz var. Etnik milletçilik, bölgesel milliyetçilik ve dinsel milliyetçilik. Ülkemizde etnik milliyetçilige müsade etmiyoruz. Karsisindayiz. Bunu özellikle Diyarbakir’daki konusmamda söyledim. Bu ülkede kaç etnik grup varsa hepsi etnik kimligini rahatlikla sergileyebilir. Bu herkesin hakkidir. Buna saygi duyulur. Alt kimlik bu sekilde korunurken bir de üst kimligimiz var. Bu kimligimiz de anayasal vatandasligimizdir. Yani hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandasiyiz. Bunu hep beraber savunuruz. Aksi takdirde bu ülkeyi bölmek isteyenler bu isin sevincini yasarlar.” dedi.

Dogu ve Güneydogu da yatirimlar konusunda gerçekten ihmal edilen bazi konular oldugunu belirten Erdogan, yapilan bütün yatirimlari götürüp batiya yatirim yaparak bazilarinin devletin iyi niyetini kötüye kullandigini belirtti.

Basbakan’in valilikten çikisinda halk yogun sevgi gösterisinde bulundu. Basbakan Erdogan’in yolunu kesen bazi vatandaslar sorunlarini dile getirmeye çalisti. Bu arada Hasan Ümit adli vatandas arabaya yaklasarak, “Basbakan’im kendine dikkat et, seni de öldürecekler. Bu ülkeyi kurtarmaya çalisanlari sevmiyorlar.” dedi.