Başbakan Erdoğan ‘Reformlar hızlanarak sürecek’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasi reformlar konusundaki çalışmalarının yavaşladığı yönünde endişeler olduğunu dile getirerek "Reform çalışmalarımızın daha da hızlanarak süreceğini kuvvetle vurgulamak istiyorum" dedi.

Erdoğan, hükümetlerinin üç yıllı aşkın süredir gösterdiği irade, Meclisin gerekli yasaları çıkarmaktaki özverili çalışması ve halkın desteği sayesinde, AB üyeliğine doğru kararlı adımlarla ilerlediğini kaydetti. 3 Ekim tarihinde başlayan müzakere sürecinin uzun ve zaman zaman zorlu olacağını bildiklerine işaret ederek, “Ancak, bizim azim ve kararlılığımız ile sizlerin göstereceği işbirliğinin bu süreçte karşılasacağımız zorlukları birlikte aşmamızı sağlayacağından hiç şüphem yok” dedi. Müzakerelerinin başlamasının her bakımdan tarihi bir karar olduğuna işaret eden Erdoğan, “Müzakereler sonucunda tam üyelik dışyında bir yönelimi kabul etmeyeceğimizi de burada tekrar hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.
Erdoğan, siyasi reformlar konusundaki çalışmalarının yavaşladığı yönünde endişeler olduğunu dile getirerek “Reform çalışmalarımızın daha da hızlanarak süreceğini kuvvetle vurgulamak istiyorum. Önümüzdeki aylarda fiili müzakerelerin başlaması, reform gayretlerimize de ivme kazandıracaktır” diye konuştu.
Türkiye’nin iki yıl önce bulunduğu yeri hatırlanmasını isteyen Erdoğan, son iki yıl içinde ciddi reformlar gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “Bir çok yeni yasayı uygulamaya koymanın yanı sıra Ceza Kanunu ve bağlantılı temel kanunları yeniledik. Uygulamada henüz istediğimiz noktaya geldiğimizi iddia etmiyoruz” diye konuştu.
Erdoğan, bütün kurumların gerekli düzenlemeleri yapılması ve etkin olarak uygulanması hususundaki çalışmaların devam ettiğine işaret ederek, vakıflar yasasının TBMM’nın ilgili komisyonunda görüşüldüğünü, üçüncü şahısların mülkiyetine geçmiş vakıf malları meselesinin çözüme kavuşturulmasının bilincinde olduklarını belirtti. Erdoğan, RTÜK’e 12 özel kanal Türkçe dışındaki dillerde ve lehçelerde yayın yapma başvurusunda bulunduğunu ifade etti. Gerekli evraklarını tamamlayan yayıncı kuruluşlara yayın hakkının verileceğine işaret eden Erdoğan, bu gelişmelerin Türk ve Avrupa basınında yeterince yansımadığını belirtti.
Erdoğan, yürürlüğe konan yeni yasaların uygulamada yarattığı bazı sıkıntıların görmezden gelinmemesi gerektiğini vurguladı. Ceza kanunu hakkında yorum yapmanın daha erken olduğunu söyleyen Erdoğan, ceza kanunun uygulayıcıların daha iyi yorumlaması için bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Erdoğan, yasaların özünden kaynaklanan bir takım sıkıntılar olduğunu görmeleri durumunda hükümetin ve Meclis olarak gerekli düzenlemeleri süratle yapacaklarını vurguladı.
Erdoğan, Türkiye’nin son yıllarda büyük bir ekonomik atılım içerisine girdiğini dikkat çekerek, Türkiye ekonomisinin dünyanın en büyük 18’inci ekonomisi, ihracatta 22., ithalatta 14’üncü sırada olduğunu belirtti.
Erdoğan, Kıbrıs meselesinde de yapıcı bir yaklaşım ve tarihi sorumluluk duygusuyla hareket ettiklerini, Ada’daki atmosferi olumlu yönde değiştirmek için her türlü gayreti gösterdiklerini söyledi.
Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti: “Katılım müzakerelerinin başarı ile sonuçlanması için kararlılığımızın azalmadan sürceğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu konuda, her şeyden önce ülkeme ve milletime güveniyorum. Ancak; AB’nin de başlayan bu müzakere sürecini rayında tutma sorumluluğu bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Bu sürecin herhangi bir nedenle kesintiye uğramasının Türkiye’ye olduğu kadar AB’ye de olumsuz yansımaları olacaktır. Zira, böyle menfi bir gelişmenin AB’ye yönelik küresel beklentiler açışından izahı mümkün olmayacaktır. Bildiğimiz gibi, bardağın boş yarısını mı dolu yarısını mı gördüğümüz meseleye nasıl yaklaştığımıza bağlıdır. Ben şahsen Türkiye-AB ilişkileri açısından bardağın sadece dolu yarısını değil dolmaya devam ettiğini de görüyor bundan mutluluk duyuyorum. Sizin de bu sürece gereken katkıları vermekten geri durmayacağınızı biliyorum”