Başbakan Erdoğan Sosyal Güvenlik Reformu’nu tanıttı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te görüşülmeyi bekleyen Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile ilgili tartışmalara açıklık getirdi.

Erdoğan, Sosyal Güvenlik Reformu ile primi ödensin ödenmesin 18 yaşından küçük herkesin sağlık hizmetinden ücretsiz olarak yararlandıracağını bildirdi.
AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, Sosyal Güvenlik Reformu hakkında bilgi verdi. Başbakan Erdoğan, çıkarılacak olan bu yasayla birlikte emeklilik yaşının 68’e yükseltilmeyeceğini, 18 yaşına kadar olan gençlerin tüm sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanacağını ve vatandaşın istediği hastaneye rahatlıkla gidebileceğini söyledi.

İktidarının hazırladığı Sosyal Güvenlik Reformu’nun Cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarından biri olduğunu savunan Başbakan Erdoğan, bundan önceki iktidarların bu sorununu çözmeye muktedir olamadığını, hepsinin bu sorunun altından kalmaktan korktuğunu söyledi. Mevcut Sosyal Güvenlik Yasasının bütün vatandaşları kucaklayamadığını ifade eden Erdoğan, “Biz bu sistemi radikal bir şekilde değiştiriyoruz . Bu yasayla birlikte memur ile işçi arasındaki ayrımı kaldırıyoruz. Bizim önceliğimiz bütün vatandaşlarımızdır. Biz bu riski alarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Reform için riski göze almak gerekir. Yasayla birlikte memur, işçi, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımını tamamen kaldırıyoruz. Yıllardır devam eden bu yarayı kabul etmiyoruz. Bütün vatandaşların sosyal güvenliğini tek bir çatı altında topluyoruz. Biz bir devrim paketi hazırlıyoruz” diye konuştu.

Hazırlanan Sosyal Güvenlik Reformu paketinin 4 temel ayağının olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Birincisi tüm çalışanları ilgilendiren sigorta yasası, genel sağlık sigortası, bilinçsiz ödemelerin tek elde toplanması, bu fonksiyonları yerine getiren tek bir çatı programı” dedi.

Hazırlanan paketin seçim hazırlığı olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Birileri spekülasyon yapıyor. Diyorlar ki; AK Parti, acaba seçim yatırımı mı yapıyor? Bunlar alışkanlıklar, tabii ki konuşacaklar… Artık aklın ve bilimin egemen olduğu bir yapı oluşturuyoruz. Bu, onların siyasi zihniyeti olabilir. İlla seçim mi olsun bunları yapabilmek için. Biz seçimden seçime ülkesini düşünen bir iktidar değiliz… Bu böyle bilinsin. Seçim yatırımı yapmıyoruz. Biz ülkenin temel sorunlarını çözüyoruz. Başkaları kötümser senaryolarla ülkeyi meşgul edebilir. Muhalefet adına ülkenin moralini düşürmeye çalışanlar boşuna heveslenmesin. Biz kötümserliğe prim vermeyeceğiz. Taş üstüne taş koymayan insanların bizi eleştirmesi abestir. Sosyal taraflar artık Sosyal Güvenlik Yasası ile birlikte büyük heyacan duyacaklardır. Vatandaşlar artık eşit olacak. Vatandaşlık bağı devletin kapısında test edilen bir durumdur. Devletin kapısının herkese açılması lazım. Vatandaş artık zorlanmak istemiyor. Milletin derdi bu.

YEŞİL KART, KIRMIZI KART AYRIMINA SON VERİYORUZ

Bütün meselemiz yara alan vatandaşlık bağının güçlendirilmesidir. TC vatandaşları arasında imtiyaz değil, adalet temin edecektir. Yeşil kart, kırmızı kart ayrımına son veriyoruz. Vatandaşın bizden talebi budur. Bu sorunu tarihe havale edeceğiz. Yeni sistem ile birlikte bürokratik uygulamalar tarihe karışıyor. Vatandaş artık kurumlar arasında gezmek zorunda kalmayacak. Bu

reformun artık daha fazla geciktirilmemesi gerekiyor.”

Türkiye’nin genç nüfusunun artık yaşlanma sürecine girdiğini, reformun gecikmesi halinde toplumsal yaraların artacağını dile getiren Erdoğan, reformla ilgili yanlış bilgilendirmeler bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, “Bu reform gündeme geldiğinden beri vatandaşlar ısrarla yanlış yönlendiriliyor. Dürüst olalım. Örneğin bu yasa çıktığında emeklilik yaşı 68’e çıkacak gibi haberler çıkıyor. Bunlar gerçek değil. Mevcut reformda emeklilik yaşının 68’e yükseltilmesi doğru değil. Emeklilik yaşının yükseltilmesi 2036 yılından sonra olacaktır. Yani 30 yıl sonra. Bu da 65 yaş olarark düşünülmektedir” şeklinde konuştu.

Daha önceki hükümetler döneminde getirilen erken emekliliği eleştiren Erdoğan, “Bazıları ne yaptı? Erken emeklilik getirdi. Peki bu neyi getirdi? Emekli olan vatandaş gidip kayıt dışı çalışmaya başladı. İşveren de buna bayılıyor. Alan veren veren memnun. Biz de diyoruz ki Türkiye’de neden kayıtdışı fazla. İşte bundan dolayı… Tüm çocuklarımızın 18 yaşına kadar olan sağlık giderleri devlet tarafından karşılanacak. Ben, milletime buradan sesleniyorum. Bu millete karşı olmak demek mi? Efendim “bundan zarar edecekler diyecekler” bu sefer de.. Mirak etmeyin biz bunu düşündük. Zarar etmeyeceğiz, tam tersi kâr edeceğiz. Bir diğer husus da vatandaş istediği hastaneye gidebilecek. Bu reform sert geçişler içermeyen reformlar arasındadır” diye konuştu.