Başbakan Erdoğan teşkilatını yolsuzluk konusunda uyardı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'lileri yolsuzluklara bulaşmamaları konusunda uyararak, "Parti teşkilatımız mensuplarına söylüyorum. Hanginiz bu işlere bulaşırsa inanın, yedi ceddinizden çıkarırım." dedi.

Geçmişte içi boşaltılan 22 bankanın olduğunu belirten Erdoğan, fona devredilen bu bankalardan dolayı vatandaşların zarar gördüğünü dile getirdi. Kendi dönemlerinde bir tane bankanın bile fona devredilmediğini vurgulayan Erdoğan, “Bırakın fona devredilmeyi, zarar eden bir banka bile yok. Çünkü hepsi ciddi anlamda kontrol ediliyor.” dedi.

Geçmişte, bankaların dövize bile yüzde 36 oranında faiz uyguladığını anlatan Erdoğan, bu durumun dünyanın hiçbir yerinde olmadığını ancak Türkiye’de yaşandığını kaydetti. Erdoğan, “Ondan sonra KEAŞ ve KEPEZ rezaletini yaşadık. Ondan sonra İmar Bankası rezaletini yaşadık, sonra da Ada Bank rezaletini yaşadık.Dünyanın hangi bankasında böyle faizler veriliyordu. Bunlara bu ülkede yüzde 36 faiz veriyordu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin hortumlardan, hırsızlıklardan, temizlenmeye başladığını belirten Erdoğan, AK Parti’nin hedefinin temiz siyaset olduğunu dile getirdi. Dolayısıyla hiçbir AK Parti’linin yolsuzluk olaylarına karışmaması gerektiğini dikkat çeken başbakan Erdoğan, “Parti teşkilatımız mensuplarına söylüyorum. Hanginiz bu işlere bulaşırsa inanın, yedi ceddinizden çıkarırım. Bak bu kadar net konuşuyorum. Çünkü birinci derecede parti örgütünden sorumluyum. Bunun yanında başbakan olduğum için devlet teşkilatından sorumluyum. Bu konuda elimden geleni yapmaya gayret gösteriyorum. Arkadaşlarımı da bunun mücadelesini vermeye davet ediyorum. Ama çok açık ve net söylüyorum benim birinci derecede sorumluluk alanım budur. Bunu başaracağız bunun lamı cimi yok. Bunun üzerine sonuna kadar gideceğiz.” şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu ülkede ne zaman namuslular namusu olmayan kadar cesaret sahibi olmazsa, bu zülüm devam eder.” diyerek yolsuzlukların üzerine gitme kararlılığını ortaya koydu.