Basbakan Erdogan ‘Türkiye büyüyor’

Büyük Samsun Oteli'nde is adamlarina hitap eden Basbakan Recep Tayip Erdogan, "Istikrari bozmak isteyen unsurlar var.

Basbakan Recep Tayip Erdogan, Samsun’da Büyük Samsun Oteli’nde yöredeki is adamlarina hitap etti. Türkiye’yi is adamlari ile birlikte kalkindirmak istediklerini belirten Erdogan, “Türkiye adalet ve kalkinma istiyor. Bunu saglamak için çalisiyoruz. Istikrari bozmak isteyen unsurlar var. Ama bunlarin çabalarina ragmen ülke büyümeye devam ediyor. Is adamlari ile birlikte Türkiye’yi kalkindirmaya devam edecegiz.” dedi.

Büyüme ve kalkinmanin demokrasinin eseri oldugunu ifade eden Erdogan, ” Eger demokrasi konusunda endise varsa kalkinma, güven, itibar ve istikrarin hayal olur. Türkiye birçok engelleri asti. Su anda da emin adimlarla güven ve istikrar zemininde gelecegi görüyor. Artik Türkiye kabugunu kiran, dünya ülkelerinin gözünü üzerine çevirdigi cazibe ülkesi olmustur.” dedi.

Italya’dan Cumhurbaskani’nin baslarinda bulundugu bir heyetin birkaç gün önce Türkiye’de oldugunu hatirlatan Erdogan, “Bu olumlu temaslar sonucu 3. dünya ülkeleriyle müsterek yatirim imkani arastirildi. Bunlar bir dayanismanin, küresel sermayenin artik nerelere gitmekte oldugunu gösteriyor.” diye konustu.

Türkiye’nin AK Parti’nin iktidara gelisiyle 3 yilda büyük yol aldigini anlatan Erdogan, “Biz geldigimizde enflasyon yüzde 34’lerdeydi, simdi son ay itibariyle yüzde 7.52. Iç borçlanmadaki faiz yüzde 70’ti, nominal faiz su an yüzde 14. Türkiye’de 1 puanin tekamül ettigi rakam 1.5-2 katrilyondur. Ortalamayi aldigimizda kazanimimiz 80 katrilyondur. ” dedi.

Erdogan, “Eger güven ve istikrar ortami tesis edilmeseydi bu rakamlar yakalanamazdi. 2001’de Türkiye’nin büyüme hizi eksi 9.1’di. Geçen yil zirve yaptik. 9.9 oldu. Bu yil hedefi yüzde 5. Bize güvenenler, güven ve desteklerini eksik etmesinler. Göreceksiniz Türkiye daha iyi olacak.” seklinde konustu.

Tartismali bazi olaylara üzüldügünü ifade eden Erdogan, “Bunlar insan unsuru, hepsi ahlakidir. Ahlaki degerlerde kayba ugramazsak çok daha önemli noktalara ulasiriz. Özel sektörün gayreti olmasaydi. O kriz dönemlerindeki inadi olmasaydi bugün buralarda olamazdik. Simdi elbirligiyle Türkiye dünya liginde. Hak ettigi yere kavusturacagiz. Kimse Türkiye’nin büyüme iradesini engelleyemeyecek.” dedi.

Konusmasinda Ankara’da Egitim-Sen’in mitinginde yasananlara da deginen Erdogan, “Bunlar egitimci olacak. Burasi hukuk devletidir. Hiç kimse ülkede özgürlük var diye istedigini yapamaz. Kanunlarla eylem yapilacak madde bellidir. Gidersiniz emniyetten bir gün izin alirsiniz ondan sonra eylem yaparsiniz. Özgürlük herkesin istedigini yapmasi degildir. Kimse kendi basina istedigini yapamaz buna izin veremeyiz.” dedi.