Başbakan Erdoğan Türkolojicilerle

Başbakan Tayyip Erdoğan, 15 ülkeden gelen Türkoloji öğrencilerine hediye verdi.

Erdoğan, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından 15 ülke, 3 özerk cumhuriyetindeki üniversitelerden “2006 Yaz Staj Programı” için getirilen 100 Türkoloji bölümü öğrencilerine hitap etti. Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Yeni Binası’nda düzenlenen programa katılan öğrencilere hediye verdi ve birlikte fotoğraf çektirdi. Erdoğan, programdan ayrılırken öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Erdoğan, Türkiye evleri ve yurtları olarak benimsemelerini isteyerek, “Uzun süre sizler birbirinden uzun süre kopuk ve ayrı yaşamış dost, akrabalarımızsınız. Yüreklerimizde bağları köklü bağlardır. Bu bağları yeniden inşa edecek olan, uzun ayrılık yıllarımızı telafi edecek olan sizlersiniz. Zira siz bizim geleceğimizsiniz” dedi.

TİKA’nın dost ve kardeş ülkelerle işbirliğini artırdığını belirten Erdoğan, 15 ülke ve 3 özerk cumhuriyetinde 29 üniversitede 2 bin 500 öğrencinin Türkçe öğrenmesinin anlamlı olduğunu vurguladı. Erdoğan, TİKA ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “2006 Yaz Staj Programı”nın Türk dilinin öğrenmelerine, tarihini, dilini, kültürünü ve foklorunu yakından tanımaya katkı sağladığını kaydetti. Erdoğan, programa katılan öğrencilerin ülkelerinin seçilmiş öğrencileri olduğuna işaret ederek, ülkelerinin geleceğinde önemli görevler alacaklarını vurguladı. Erdoğan, öğrencilerin Türkiye ile ülkeleri arasında adeta büyükelçi olacaklarını ve köprü görevi göreceklerine işaret etti.

Erdoğan, yurtdışı gezilerinde Türkiye’de okumuş ve ülkelerinde önemli noktalara gelmiş olanların anlaşmalarının çok farklı ve sıcak olduğunu belirterek, “İlişkilerimiz sizlerle farklılık kazanacaktır, anlam kazanacaktır.” dedi.

Kendi kuşaklarının şimdiki kuşaklar kadar şanslı olmadığını ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim kuşağımız, gençliğinde inanın sizler kadar şanslı değildi. Biz bunlardan mahrumduk. Dünya kutuplara ayrılmıştı, demir perdeler vardı, duvarlar örülmüştü. Birbirimizle ilişki kurmak, görüşebilmek mümkün değildi. Duvarın arkasında ne oluyor, ne bitiyor haberimiz yoktu. Sizler dünyanın bilgi kaynaklarına doğrudan ulaşan gençlersiniz. Bundan sonraki hayatınızda ülkelerimiz arasında gönüllü kültür elçisi olacağınızdan emininim. Sizler 1990’lı yıllardan itibaren gelişen dostluk köprülerini güçlendirecek ve çok daha ileri bir noktaya taşıyacaksınız. Türk dilini, Türk kültürünü, Türk medeniyetinin öncüleri olacaksınız. Türkiye olarak her zaman yanınızdayız. Daha sonra da yanınızda olacağız.”

Erdoğan, Türkiye’nin bugün dünyanın en saygın ve güçlü ülkelerinden birisi haline geldiğini belirterek, dost ve kardeş topluklarla tarihi ve kültürel bağları güçlendirmek için atılması gereken bütün adımları attıklarını ve atmaya devam edeceklerini kaydetti. Erdoğan, 20 yıl öncesine kadar birbirinin varlığından habersiz olan ve toplulukların birbiriyle haberleşemediği bir dönem olduğunu belirtti.

Erdoğan, staj programının verimli geçmesini istedi. Programa Devlet Bakanı Beşir Atalay, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, TİKA yetkilileri ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi yöneticileri katıldı.