Başbakan Erdoğan ve bakanlarla görüşecekler

Denizli'nin tekstil, konfeksiyon ve hazır giyimdeki sorunlarını hükümete aktarmak için aralarında temsilci seçmek için biraraya gelen sanayiciler, "Sokaktaki kaos istihdam eksikliği yüzünden olur" dediler.

Denizlili sanayiciler, aralarında bu toplantıya katılacak temsilciyi seçmek için Denizli Ticaret Odası’nda (DTO) biraraya geldi.

Toplantı öncesi Denizli Sanayi Odası (DSO) Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Mehmet Yüksel ve Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katıldığı “2. Ekonomi Şurası” ile ilgili değerlendirme yapmak üzere basın mensuplarının karşısına çıktı.

DTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan DSO Başkanı Müjdat Keçeci, tekstilin kapanmasının büyük sorunları da beraberinde getireceğini belirterek, “Tekstil, Türkiye’de büyük istihdam sağlıyor ve bu lokomotif sektörün sona ermesi tehlikeleri de beraberinde getirecektir. Bu sektörün kapanması demek özellikle sokaktaki kaosun artması anlamına gelmektedir” dedi.

2. Ekonomi Şurası Toplantısı sonrasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak Başbakan Erdoğan’dan tekstil, hazır giyim, konfeksiyon ve deri sektörlerindeki sorunların ele alınması için randevu talep ettiklerini ve bunun da olumlu karşılandığını aktaran Keçeci, “Bizim sorunlarımız; 5084 sayılı teşvik yasası, istihdam üzerindeki ağır vergi yükü, enerji pahallılığı, değer kazanan YTL ve döviz politikaları başlıklarında toplanıyor. Sorunların çözülmesi için yazılı taleplerimizi ilgili yerlere ilettik. Fakat başbakan ve ilgili bakanlıkların yoğun işleri nedeniyle problemlerimizi bir de sözlü aktarmak istedik. Bu girişimimiz de olumlu karşılandı. Önümüzdeki günlerde Türkiye tekstili yeniden masaya yatırılacak” diye konuştu.

DTO Başkanı Mehmet Yüksel de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Tekstil Sektör Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ile Denizli’den seçecekleri bir temsilcinin katılacağını duyurdu. Yapılan konuşmalar sonrasında toplantı, basına kapalı olarak devam etti. Bu toplantıda, sanayiciler, sorunlarını hükümete en iyi anlatacak kişiyi seçecek.