Başbakan Erdoğan yarın Kepez Limanı’nı açacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda açılış yapmak ve 18 Mart törenlerine katılmak için iki günlüğüne Çanakkale'ye geliyor.

Ardından Çan ve Biga ilçelerine geçerek çok sayıda açılış gerçekleştirecek. Akşamleyin Çanakkale AK Parti İl Teşkilatı’nın yemeğine katılacak olan Erdoğan, cumartesi günü Çanakkale Deniz Zaferi’nin 91’inci yıldönümü törenlerine iştirak ettikten sonra şehitliklerde çok sayıda açılış gerçekleştirecek. Başbakan’a çanakkale ziyareti sırasında çok sayıda bakan ve milletvekili eşlik edecek.

Erdoğan’ın yarın açacağı Kepez Limanı, Yap İşlet Devret Modeli ile gerçekleştirildi. Pire Limanı’na alternatif olduğu belirtilen Kepez Limanı sayesinde gemilerin ihtiyaçlarını karşılamak için zaman kaybetmesi önlenmiş olacak. Kepez Limanı’nın açılışı kapsamında liman içinde yer alan Petrol Ofisi istasyonlarının da açılışı gerçekleşrilecek. P0 Kepez Terminalı’nin devreye alınmasıyla Karadeniz ve Marmara Denizi’ne giriş ve çıkış yapan gemilere akaryakıt ikmali yapabilecekleri yeni bir alternatif sunulmuş olacak. Çanakkale Boğazı’ndan yılda yaklaşık 50 bin gemi geçiş yapıyor.

Kepez Liman Tesisleri’nin yapımı, Limanın işletmesini de üstlenen Kolin İnşaat tarafından yaklaşık 1 yılda tamamlandı.