Başbakan Erdoğan’a komşu köşk ard arda soyuldu

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Üsküdar Burhaniye Mahallesi'ndeki evine yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunan 12 bin metrekare arazi içerisindeki 150 yıllık tarihi köşk, ard arda soyuldu.

Başbakan Erdoğan’ın ikametgahında olduğu hafta sonunda bölgedeki sivil ve resmi çok sayıda polise rağmen kangal köpeğini çalan hırsızların cesareti mahalle sakinlerini şaşkına çevirdi.
Alınan bilgilere göre ilginç soygun Burhaniye Mahallesi, Neşet Bey Sokak Numara 59 da bulunan 12 dönüm arazinin içerisindeki tarihi köşkte meydana geldi. Başbakan Erdoğan’ın evinin güvenliğini sağlamak için sokak başına kurulan güvenlik kulübesindeki polislere yakalanmadan köşk bahçesine giren hırsızlar, üst balkon camını kırdıktan sonra içeriye girerek yaklaşık 500 bin YTL değerindeki tarihi değeri olan eşyayı alarak götürdü. Soyguncuların tarihi köşkten antika aynalar, oymalı büfe parçaları, 2 adet ağaçtan oymalı sargaçlı büyük duvar saati, haritalar, 7 adet tarihi halı, antika tablolar, gemici dürbünü, el yazması Kur-an ile tarihi değeri olan çok sayıda malzemeyi götürdükleri belirlendi.

Tarihi köşkün sahibi Mehmet Erokay, Başbakan Erdoğan’ın ikameti nedeniyle sıkı korunan mahallede hırsızların bu kadar rahat dolaşmalarına anlam veremediğini belirtti. Bu kadar eşyanın kısa sürede çalınamayacağını da belirten Erokay, gece aydınlatma sistemi olan köşkün Erdoğan’ın onlarca polis tarafından korunan evine sadece 100 metre uzaklıkta olduğunu ifade etti. Beylerbeyi’ndeki Sabancı Polis Merkezi’ne giderek soygun hakkında bilgi veren Erokay, köşkten yaklaşık 500 YTL’lik tarihi eşyanın çalındığını bildirdi.

KANGAL KÖPEĞİ DE ÇALINDI

Tarihi köşkün bekçiliğini yapan 6 yaşındaki erkek kangal köpeği de Erdoğan’ın ilçe kongrelerine katılmak amacıyla İstanbul’a geldiği Cumartesi geçesi çalındı. Başbakan Tayip Erdoğan’ın evinde olduğu önceki gece çalınan köpeğin nasıl götürüldüğü belirlenemedi. Köşkün Sahibi Mehmet Erokay, köpeğin saldırgan olduğunu, hiç kimsenin elini kolunu sallayarak köpeğe yaklaşamayacağını söyleyerek, “Kangal köpeğim kimseyi buraya yaklaştırmazdı. O’nu götürenler ya iğneyle uyuşturdular ya da dişi bir köpek getirerek peşine takıp götürdüler. Aksi halde kimse köpeği götüremez. Daha önce de peşinde köpek olan iki kişi bahçeye girmişti. Komşularımız fark edince kaçarak izlerini kaybettirdiler. Muhtemelen aynı kişiler bu sefer köpeğimi götürdüler.” dedi.

Baba yadigarı köşklerinde bir biri ardına meydana gelen hırsızlık olaylarından bıktıklarını belirten Erokay, hırsızların Başbakan’ın evinin de bulunduğu mahallelerinde bu kadar rahat hareket etmelerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Öte yandan tarihi köşkteki eşyaların bir kısmının kısa bir süre önce gerçekleştirilen müzayede ile satıldığı öğrenildi.