Başbakan Erdoğan’a zam mektubu

BTSO Başkanı Sönmez'den Başbakan Erdoğan'a zam mektubu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, Başbakan Erdoğan’a gönderdiği mektupta, doğalgaza önceki gün yapılan yüzde 5.01 ile yüzde 5.68 arasındaki zammın reel sektörün üzerindeki yükü bir kat daha artıracağını belirterek, Tekstil Zirvesi’nde oluşan olumlu havanın yerini, hayal kırıklığına bıraktığını savundu.

Sönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Bursa milletvekillerine de gönderdiği mektupta, “Dolar düşüyor, neden doğalgaz fiyatı artıyor? Doğalgaz hammadde olarak elektrik ve buhar üretiminde kullanılıyor. Elektrik fiyatı artınca sanayici üretim yerine ithalata yönelecek” dedi.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez’in Başbakan Erdoğan’a gönderdiği mektup şöyle: “Sayın Başbakanım, Doğalgaza yapılan son zam ticaret ve sanayi aleminde adeta şok etkisi yaratmıştır. Bir gün önce tekstil sorunları ile ilgili başkanlığınızda yapılan toplantıdaki takdimde, reel sektörün üzerindeki işçilik maliyetleri üzerindeki yükler, KDV oranlarının yüksekliği, düşük kur ve enerji fiyatlarının, dünya piyasasının üzerinde olduğu yönünde şikayetimiz vardı. Bu şikayetler her zaman olduğu gibi Tekstil Zirvesi’nde sizlere bir kez daha aktarılmıştı. Taleplerin olumlu biçimde karşılanması yönünde izlenim taşırken, toplantı çıkışında şok bir doğalgaz zammı haberi ile karşı karşıya kalınınca, gerek zamanlama gerekse tekstile bakış açısı yönünden büyük bir hayal kırıklığı yaşandığını sizlere iletmek durumundayız. Doğalgazı girdi olarak incelediğimizde; direkt hammadde olarak, elektrik üretiminde ve buhar üretiminde kullanılmaktadır. Elektrik fiyatları artınca tüm sektörler etkilenmektedir. Doğalgazı acaba dolarla almıyor muyuz? Dolar düşüyor neden doğalgaz fiyatı artıyor? Bu doğalgaz zammı girdi maliyetlerini daha da katlanılmaz hale getirecektir. Tabiri caizse, bilhassa, tekstil sektörünün yıkımına sebep olacaktır. Doğalgazı hammadde olarak kullanan sektörler, Türkiye’de doğalgaz ile üretim yapamadıları için üretmek yerine ithalatı tercih edeceklerdir. Ülkemizin istihdama, üretime ihtiyacı gerçek olduğuna göre karşılaştığımız tablo anlaşılmazdır. Acaba makro düzeydeki bazı göstergeler ülkenin reel sektörünü yok etmek pahasına mı korunmaya çalışılmaktadır? Bu sektörler yok olunca makro dengeler kimin işine yarayacaktır. Bu gerçekler ışığında son yapılan doğalgaz zammının tekrar gözden geçirilmesini ve geri alınmasını arz ederiz.”.