Basbakan Erdogan’dan açiklama

DENIZLI - Basbakan Recep Tayyip Erdogan, kisi basina düsen Gayri Sarfi Milli Hasila'nin (GSMH) 2 bin dolar seviyelerini hiç asmadigini belirterek, "2005 yili itibari ile beklentimiz 5 bin dolardi ama biz bunu simdi yakaladik ve önümüzde de 2 yil var

Türkiye’nin enflasyonda hedefinini yüzde 5 oldugunu dile getiren Basbakan Erdogan, reel faizi de yüzde 30’dan yüzde 8’lere düsürdüklerini ve Türkiye’nin toplam dis ticaret hacmini de 200 milyar dolara dogru getirdiklerini belirtti.

Yilbasinda artik Türk Lirasi’ndan alti tane sifirin tamamen atilacagini ve YTL’nin piyasalarda kullanilmaya baslanacagini kaydeden Erdogan, “Bu o kadar ufak tefek bir olay degildir. Yillarca bu milletin sirtina alti tane sifiri sirtina yüklediler ve tasi dediler. Bu alti sifir neydi biliyor musunuz? O güne kadar gelen yönetimler darda kaldiklari zaman, zorda kaldiklari zaman koy bir sifir diyerek toplam 6 tane sifir vatandasa yüklediler ve maalesef bu milleti bu sekilde aldattilar. Biz simdi alti sifiri yok ederken hem enflasyonu hem de faizleri düsürdük. Çünkü onlarin tabii olduklari kriterlere tabi degildik.” diye konustu.

1 Ocak 1954’ten, 31 Aralik 2002 tarihine kadar ki 48 yillik süreçte Türkiye’de 5 bin 584 tane dis sermayeli sirketin kuruldugunu kaydeden Erdogan, göreve geldikleri son üç yilda ise 11 bin 622 tane dis sermayeli sirket kuruldugunu bildirdi.